Félnek és elégedetlenek a keletnémetek

1 perc

2007.01.17. 09:14

Németország 1990-ben történt újraegyesítése óta az egykori NDK-hoz tartozott keleti tartományokban az emberek aggodalmai még soha nem voltak olyan erősek, s a jövőbe vetett reményei olyan csekélyek, mint most.

A 2006-ra vonatkozó, úgynevezett szociális jelentés szerint a keletnémeteknek mindössze nyolc százaléka derűlátó a jövőt illetően, ezzel szemben csaknem negyven százalékuk súlyos aggodalmakkal, illetve félelmekkel tekint a jövőbe. Öt keletnémet közül négy részben vagy teljes mértékben elégedetlen sorsának alakulásával.

A tanulmányból kitűnik, hogy – noha a munkanélküliség az elmúlt időszakban némelyest csökkent – mindenekelőtt a gazdasági gondok, továbbá a kormány által végrehajtott szociális reformok hatásai miatt alakult ki rendkívül borúlátó hangulat az egykori NDK lakosai körében. A kutatást végző Berlin-Brandenburg tartomány illetékes központjának szakértői mindezzel összefüggésben kiemelték: miközben 2000-ben a keleti tartományok lakóinak többsége még elégedetten nyilatkozott az életkörülményeiben beállt változásokról, ugyanez az arány mostanra 39 százalékos mélypontra süllyedt az újraegyesítés óta.

A jelentés rámutatott arra is, hogy különösen az ötven év felettiek csalódottak helyzetük miatt. A munkanélküliek körében pedig teljes a reménytelenség, több mint kilencven százalékuk semmi esélyt nem lát az elhelyezkedésre. Minden második keletnémet azt a véleményt fogalmazta meg, hogy helyzete erőteljesen rosszabbodott 2001-hez képest.

Az idézett szakértők szerint a növekvő elégedetlenség, illetve a rohamos elszegényedés a fő oka annak, hogy a szélsőjobboldali eszmék a keletnémetek körében termékeny táptalajra találnak. Mindenekelőtt ez a magyarázata, hogy az egykori NDK lakói mind nagyobb számban rokonszenveznek a szélsőjobboldali, idegenellenes nézetekkel, s nemcsak a munkanélküli fiatalok, hanem a lakosság más rétegei is.

Tizenhét évvel a német egység helyreállítása után a keletnémetek alig egynegyede érzi magát "igazi szövetségi polgárnak", míg hatvanhárom százalékuk ellenkező érzelmekkel rendelkezik. Az egykori NDK-t azonban csak tizenöt százalékuk kívánja vissza.