Az EU jelen akar lenni Szerbiában
Fontos, hogy az Európai Unió a vasárnapi választások utáni időszakban jelen legyen Szerbiában - mondta a brüsszeli találkozót követően tartott Göncz Kinga, a magyar diplomácia vezetője. Közben Szerbia szomszédainak vezető politikusai sorra kifejezzték reményüket, hogy a mérsékeltek alakíthatnak kormányt Szerbiában.
Mint mondta, a tanácskozáson egyöntetű volt az a vélemény, hogy az eredmények alapján jó eséllyel az uniópárti erők kerülnek kormányra. Az emberek megértették, hogy Szerbia szempontjából a legjobb döntés az európai út választása - tette hozzá.
Leszögezte, hogy az EU-nak segítenie kell Szerbiát azokon a területeken, amelyeken a lakosság közvetlenül érezheti az integráció előnyeit - például a vízumkönnyítéssel.
Várhatóan februárban látogatást tesz Belgrádban az EU külügyminiszteri küldöttsége, hogy tárgyaljon a főbb politikai erőkkel, illetve tájékozódjon a koszovói státusrendezés ügyében.
Göncz Kinga jelezte: a legjobbnak azt találta volna, ha a koszovói státusra mindenképpen az érintett felek (Belgrád, a koszovói albán vezetés, valamint a koszovói szerbek) közti tárgyalások során találnak megoldást, de az álláspontok mindvégig olyan távol voltak, hogy ide nem lehetett eljutni.
A Szerbia és az EU közti megbeszélések haladása elvben a Hágai Törvényszékkel folytatott belgrádi együttműködéstől függ, ugyanakkor több ország azon az állásponton van, hogy a tárgyalásokat mielőbb folytatni kellene, és legfeljebb a szerződés életbe léptetéséhez kellene feltételül szabni ezt a kritériumot.
Nem érte meglepetésként a nyugat-balkáni vezetőket a szerbiai választási eredmény, a térség politikai elöljárói az ultranacionalisták győzelme ellenére a mérsékelt erők kormányalakításában, a térségbeli stabilitás megszilárdításában bíznak, szem előtt tartva a Koszovó végleges jogállásáról hozandó döntést.
Nebojsa Radmanovic, a boszniai államelnökség soros vezetője reményét fejezte ki, hogy Szerbia európai útja iránt elkötelezett demokratikus erők számára nyílik lehetőség a kormányalakításra. Nikola Spiric boszniai kormányfő arra figyelmeztetett, hogy válság adódhat abból, ha a politikai elit nem mutat kellő érettséget a kormányalakítási tárgyalásokon.
Horvátország és Montenegró vezetői is azt hangoztatták, hogy a térség számára az lenne a jó hír, ha a demokraták alakítanának kormányt. Filip Vujanovic, a Szerbiától májusban elszakadt Montenegró elnöke meggyőződését fejezte ki, hogy a demokrata tömb pártjai alakítanak kormányt, amely folytatni fogja a Szerbia által vállalt kötelezettségek teljesítését.
Ivo Sanader horvát miniszterelnök is arról beszélt, hogy Szerbiában az európai irányultságú kormány megalakítására mutatkozik esély, ami használna Szerbiának és a délkelet-európai térség stabilitásának egyaránt, kiváltképpen a koszovói státusról várható döntés fényében.