Megelőzhetjük a szívinfarktust a délutáni sziesztával

1 perc

2007.02.13. 15:14

Aki hetente legalább háromszor szunyókál a délutáni órákban, 37 százalékkal csökkenti az esélyét annak, hogy szívinfarktus okozza a halálát - erre a megállapításra jutott egy görög orvoscsoport, a tárgyban a legszélesebb körű és leghosszabb ideig végzet felmérés nyomán.

A délutáni szieszta jelentősen csökkenti a szívinfarktus kockázatát - ez derült ki a hétfőn publikált görög kutatási eredményekből. Az athéni egyetem orvosi karának kutatói az elmúlt hat évben közel 24 ezer 20-86 éves görög felnőtt életét követték nyomon, s vizsgálati eredményeiket az Archives of Internal Medicine című szaklap legújabb számában hozták nyilvánosságra. 
 

Kötelező délutáni szundi
© sxc.hu
A rendszeres, legalább 30 perces délutáni alvás jótékony hatása leginkább a dolgozó férfiak körében volt kimutatható a többségében ötvenes éveiben járó résztvevők körében. A tanulmány szerint az alvás valószínűleg oldja a stresszt és a munka általában stressz-szel jár. A dolgozó nőknél is hasonló lehet a helyzet, ám a vizsgált időszak alatt nem történt annyi haláleset a körükben, amiből egyértelmű következtetést lehetett volna levonni.
 
A szieszta sok kultúrában régóta gyökerező szokás, különösen a melegebb éghajlat alatt élő népeknél. A sok gyümölcs és zöldség fogyasztása szintén a mediterrán életmód jellemzője, s a helyes táplálkozás köztudomásúlag csökkenti a szívbetegségek rizikóját, ám az orvosok most azt is bebizonyították, hogy a nappali szundikálás is hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez.
 
"Ha megteheti, aludjon. Ha van kanapé a munkahelyén, és pihenhet, tegye meg!" - tanácsolta dr. Dimitrosz Trihopulosz, az egyik publikáló, a Harvard és az athéni egyetem kutatója.
 
Az alvásbarát munkahely egyébként már Amerikában sem ismeretlen, ahol még gyakran lustának bélyegzik azt, aki fényes nappal dől le egy kicsit. Néhány munkaadó azonban éppen a termelékenység növelésére hozott létre alvószobát a telephelyén.