Simor jelölése: londoni elemzők pozitív piaci fogadtatást várnak
Eltérő mértékben, de egyöntetűen enyhülő pénzügypolitikai alapállást és kedvező piaci fogadtatást, valamint a tetőző infláció közepette is változatlan MNB-kamatszintet jósoltak londoni feltörekvő piaci elemzők Simor András MNB-elnöki jelölésének pénteki bejelentése után.
Arra a kérdésre, hogy az MNB monetáris alapállása Simor András jelölésével várhatóan "galamb" vagy "héja" irányban mozdul-e, a londoni Dresdner-részleg szakértője azt mondta: Járai Zsigmond jelenlegi elnök "nagyon erősen héja volt", ezzel együtt nem lenne helyes arra számítani, hogy a Monetáris Tanács egésze "galamb irányban mozdul el ... kevésbé lesz héja, de továbbra is az árstabilitásra koncentrál majd".
A vérható piaci reakcióra vonatkozó kérdésre Raffaella Tenconi azt mondta: a jelölés alapvetően pozitív jellege alátámasztja a forintot, ő azonban a jelenlegi környezetben nagy árfolyam-nyereséget nem vár. Az infláció ugyanis rövid távon még emelkedni fog, miközben a ház álláspontja szerint a pénzügypolitikai szigorítás már tetőzött, és "meglehetősen valószínűtlen" újabb kamatemelés. A forinterősödésre így "elég korlátozott" a mozgástér, legalábbis addig, amíg nem érkeznek be újabb arra utaló konkrét jelek, hogy a költségvetési reform a terveknek megfelelően halad, mondta a Dresdner Bank londoni befektetési részlegének térségi elemzője.
Dwyfor Evans, a Bank of America (BoA) londoni befektetési csoportjának európai feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke azt mondta: Simor nyilvánvalóan jóval kevésbé fogja kritizálni a kormány gazdaságpolitikáját, mint Járai, így a kormány és az MNB közötti, "gyakran csípős" viszony "valamelyest enyhülhet". Evans is kiemelte, hogy Járai Zsigmonddal "a héják egyik kulcsfigurája" távozik. Júliusban emellett Adamecz Péter és Auth Henrik is megy, és mivel Simor András jelölhet két új monetáris tanácsi tagot, a jelenleginél "jóval inkább galamb Monetáris Tanácsra van kilátás" 2007 második felétől, fogalmazott a BoA londoni elemzője.
A legutóbbi MT-ülés pénteken közzétett jegyzőkönyve szerint már most sem volt meg a kellő támogatás a kamatemeléshez, és miután Simor márciustól belép, "az átmeneti inflációs kiugrás ellenére" jó eséllyel hónapokig nem fog változni az alapkamat, a második félévben pedig folyamatos csökkenésnek indul, jósolta a Bank of America vezető londoni szakértője. A várható piaci reakcióra vonatkozó kérdésre Evans azt mondta: bár lehet, hogy a piac Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek az erős forint szükségességéről szóló megjegyzésére reagált, az első forintpiaci reakció mindenesetre nagyon kedvező, a forint a korábbi 252,50 körüli szintről 252 alá erősödött.