Az ipari termelői árak 4,3 százalékkal nőttek egy év alatt
Az ipari termelői árak januárban 0,2 százalékkal nőttek decemberhez képest, míg a tavaly januárihoz viszonyítva 4,3 százalékkal emelkedtek – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Energia van bőven. De egyre drágább © sxc.hu |
A feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítési árai januárban az előző hónaphoz képest minimális mértékben csökkentek. Ezen belül a legnagyobb mértékű, 3,1 százalékos áremelkedés a viszonylag csekély súlyú fafeldolgozás ágazatban volt megfigyelhető, míg a bőrtermék és lábbeli gyártása ágazatban 2,3 százalékos, a gumi-, műanyag termékeknél 1,6 százalékos áremelkedés következett be.
URLguru |
A belföldi értékesítésben jelentős súlyt képviselő villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazatban az előző két hónap kismértékű áremelkedése után 2,2 százalékkal növekedtek az árak, elsősorban a gőz- és melegvízellátás árainak 18,4 százalékos januári emelkedése miatt.
A KSH szerint egy éves összehasonlításban a feldolgozóipari ágazatok közül a fafeldolgozási termékek gyártása ágazatban nőttek a legjelentősebb mértékben, 13,1 százalékkal az árak. A 2006 decemberében mért árnövekedés után ismét 5,4 százalékos árcsökkenés jelentkezett a kőolaj-feldolgozás ágazatban. A többi ágazatban az árnövekedés mértéke 1 százalékos és 9,5 százalék között alakult.
A feldolgozóipar egészében az elmúlt egy év alatt 5,1 százalékkal emelkedtek az árak. A villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátás ágazat árai 18,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.
A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjai közül januárban a fogyasztási cikkek havi árai emelkedtek a legnagyobb, 0,8 százalékos mértékben. Az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatok árai 0,7 százalékkal növekedtek, a beruházási javakat gyártó ágazatok árszínvonala pedig 0,2 százalékkal csökkent.
Az idén januárban az egy évvel korábbiakhoz viszonyítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban növekedtek a legnagyobb mértékben, 11,7 százalékkal az árak. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatoknál 4,6 százalékos, a beruházási javaknál 2,5 százalékos áremelkedés volt megfigyelhető.
A KSH szerint az ipar forintban mért exportértékesítési árai januárban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek, 12 hónap alatt 1 százalékkal emelkedtek. A magyar fizetőeszköz egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 0,1 százalékkal erősödött, a dollárhoz viszonyítva 1,5 százalékkal gyengült.