Két újabb kérdést bocsátana népszavazásra a Fidesz

2 perc

2007.03.12. 14:48

A vizitdíjról "újraformulázott kérdést" és a kórházi napidíjról is külön kérdést bocsátana népszavazásra a Fidesz - jelentette be Orbán Viktor pártelnök.

"A vizitdíj ügyében - az Alkotmánybíróság döntésének ismeretében - újraformulázott, nem az idei, hanem az előttünk álló esztendőkre vonatkozó kérdést fogunk benyújtani" - ismertette a Fidesz elnökségének döntését az ellenzéki párt vezetője. Mint mondta, úgy gondolják, az újabb, vizitdíjra vonatkozó kérdés kiállja az alkotmányosság próbáját.

A Fidesz elnöke jelezte: a vizitdíjjal összefüggésben két változatot dolgoznak ki arra vonatkozóan, melyik évre, vagy mely évekre vonatkozzon a kérdés. Hozzátette, még nem döntötték el, melyik kérdést nyújtják be az Országos Választási Bizottsághoz; a testülettől egyben azt is kérik, hogy mielőbb döntsön a kezdeményezésről. A politikus hangsúlyozta: ugyancsak népszavazásra kívánják bocsátani a kórházi napidíj kérdését.

Orbán Viktor azt is elmondta, hogy valamennyi népszavazási kérdésről egyszerre kívánnak aláírást gyűjteni, és egy referendumot szeretnének. Egy másik felvetésre válaszolva a Fidesz elnöke kitért arra, szeretnék, ha a népszavazás a lehető leggyorsabb, legolcsóbb és legátláthatóbb formában történne.

Az Alkotmánybíróság határozatát értékelve a politikus úgy fogalmazott: "A népszavazás győzött, a népszavazás az első csatát megnyerte". Hozzátette, azért van szükség a benyújtott és benyújtandó kérdésekben referendumra, mert 2006-ban az emberektől elvették a szabad választás lehetőségét. Orbán Viktor szerint olyan kérdésekben, mint a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj az embereknek joguk van véleményt mondani.

Nyakó István, az MSZP szóvivője a Fidesz bejelentésére reagálva közölte: amióta Orbán Viktor ellenzékbe került, nem volt még olyan, a Fidesz számára hátrányos döntés, amelyet ő "zokszó" nélkül elfogadott volna, se választási eredmény, se népszavazás.

Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője arra emlékeztetett, hogy aláírásgyűjtésre az aláírásgyűjtő ív hitelesítését követően négy hónap áll rendelkezésre a jogszabály értelmében.

Egy neve elhallgatását kérő választási szakértő pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy ha a Fidesz új kérdéseket terjeszt az Országos Választási Bizottság (OVB) elé hitelesítésre, úgy e testületnek 30 napja van arra, hogy döntést hozzon.

A hitelesítésről hozott határozatot ezt követően nyolc napon belül kell közlönyben közzétenni, majd e döntéssel szemben 15 napon belül lehet jogorvoslattal az Alkotmánybírósághoz fordulni. Az Alkotmánybíróságot ugyanakkor nem köti döntéshozatali határidő. Ez azt jelenti, hogy ha a Fidesz valamennyi népszavazási kérdésről egyszerre kíván aláírást gyűjteni, akkor erre kevesebb ideje lesz, mint az említett négy hónap.