Továbbra is számítani lehet utcai zavargásokra

3 perc

2007.03.16. 12:06

Bene László országos rendőrfőkapitány szerint a jövőben is számítani lehet utcai zavargásokra, mert megerősödtek, publicitást kaptak olyan csoportok, amelyek ebben szívesen vesznek részt.

Mint mondta, a rendőrség a közeli napokban nem készül további zavargásokra, de "reálisan számítani kell arra, hogy a jövőben is - lehet, hogy egy hónap múlva, lehet, hogy két év múlva - ilyen eseményekre számítani lehet".

A főkapitány március 15-ről szólva elmondta: Budapesten 56, vidéken 691, azaz összesen 747 ünnepi rendezvényt jelentettek be csütörtökre, a vidéki helyszíneken rendőri intézkedésre nem került sor, a megemlékezések és demonstrációk békések voltak.

Pécsett három embernél találtak közbiztonságra veszélyes eszközöket, kettejük kábítószeres befolyásoltság alatt volt. Tiszavasváriban azért ellenőriztek egy buszt, mert bejelentés érkezett arról, hogy robbanóanyag van rajta, de a busz átvizsgálása során sem ezt, sem közbiztonságra veszélyes eszközöket nem találtak.

Az M3 autópályán az autópálya rendőrség végzett ellenőrzést, megállítottak három buszt is, de itt sem találtak közbiztonságra veszélyes eszközt. A főkapitány elmondta: Demeter Ervin országgyűlési képviselő kifogásolta, hogy nem volt azonosító az intézkedő rendőrökön, de ez nem is kellett, hiszen az azonosítót az egyenruhán viselik a rendőrök, az autópálya rendőrség munkatársai pedig egy védőmellényt is viselnek, amin ugyan nincs rajta az azonosító, de a név igen.

A fővárosban a reggel 9 órakor kezdődött állami rendezvényen nem történt rendőri intézkedés, de a Főpolgármesteri Hivatal ünnepségén az egyik rendőrt megütötte egy demonstráló. Az itt történtekkel összefüggésben állították elő Polgár Tamást ("Tomcat"), aki a hivatalos vendégek tojással és gyümölccsel dobálásában hangadóként, szervezőként vett részt, illetve ő szállította a helyszínre és osztogatta a gyümölcsöket.

A főkapitány hangsúlyozta: a Fidesz gyűlése békés volt, semmilyen, a rendezvényt megzavaró esemény nem történt. Amikor azonban a tömeg oszlani kezdett, az MTV-székház ostroma óta keresett T. László egy hangosbeszélővel Budaházy György kiszabadítására hívta fel a tömeget, valamint egy nő - babakocsira szerelt hangosító berendezéssel - szintén a zavargásban részvételre próbálta rávenni a tömeget. Tevékenységük azonban nem járt eredménnyel, senki nem ment át a Fidesz rendezvényéről a Nemzeti Nyomozó Iroda elé.

Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bizottság 2006 Nemzeti Múzeumnál szervezett rendezvényéről egy férfi gépkocsival a múzeumnál lévő demonstrálókat csábította át az Andrássy útra, így mintegy ezren vonultak át az NNI Aradi utcai épületéhez, hogy szimpátia-tüntetést tartsanak Budaházy György mellett.

Az NNI épületénél fél ötkor jelent meg a tömeg, amelynek létszáma este 6 órára 500 főre duzzadt. A tömeg egyre erőszakosabb lett, felszedték az Andrássy út díszburkolatát, építkezéshez használt állványból, telefonfülkéből, szemeteskukából, kordonrács elemeiből barikádot emeltek, amit fel is gyújtottak. Több üzlet kirakatát betörték, gépkocsikat rongáltak.

Agresszivitásuk a rendőrök és újságírók ellen fordult, palackkal, kővel, üveggolyóval, acélgolyóval, anyacsavarral, csúzlival támadtak rájuk. Ezeket az eszközöket be is mutatták a sajtótájékoztatón.

A Nemzeti Múzeumtól időközben megérkezett az ezer ember, a rendőrség nem sokkal fél 8 előtt adott engedélyt a tömegoszlatásra, amely során a rendőrök használhatták a könnygázt és a vízágyút, de a gumilövedék alkalmazását nem engedélyezte a parancsnok.

A tömeget előbb a Hősök tere felé szorították ki, majd a Belváros felé, mivel a Hősök tere felé történő haladáskor a csoport egy része a párhuzamos mellékutcákon a rendőri kötelék háta mögé került. A rendőrség nem sokkal este 11 óra előtt felszámolta a rendbontó tömeget.

Este 9 óra körül a Batthány örökmécsestől tüntetők egy csoportja a Kossuth térre vonult, de az ő bejelentés nélküli demonstrációjukat is felszámolta a rendőrség.