Cégautóadó-mentes céges autókért lobbizik a Magyar Lízingszövetség

8 perc

2025.03.31. 12:31

2025.03.31. 13:05

A globális vámháború negatív hatásait a magyar lízingpiac is megérzi majd – véli Zs. Nagy István, a Magyar Lízingszövetség elnöke. Az emelkedő cégautóadót a lakosság segítségével lehetne elkerülni.

Milyen éveken van túl a magyarországi lízingpiac, és milyen lesz 2025-ben?

Az utóbbi öt esztendő a koronavírus-járvány kitörése óta a lízingcégek és a finanszírozók számára is komoly és emlékezetes időszak volt. Kezdetben a megkötött ügyletek száma szinte minden területen visszaesett, de az utóbbi két évben látszanak pozitív jelek. Pedig a bankadó mellé érkezett extraprofitadó a pénzügyi lízinggel foglalkozó cégeket különösen terheli, mivel a lízingdíj kamatbevételén kívül egyéb bevétel nem jellemző. A szektor érzékeny a gazdasági konjunktúra várható alakulására, így a gazdasági változások indikátorának is tekinthető a lízing iránti kereslet alakulása. Szóval összességében növekvő pályán vagyunk. 2025-ben pedig gyakorlatilag hetente változnak a dolgok, így nehéz előrejelzést adni. A várakozásunk mégis pozitív a flottakezelés és az eszközfinanszírozás területén is.

Névjegy
Zs. Nagy István közgazdász, 51 éves, főállásban az OTP Bankcsoporton belül a Merkantil Banknál kockázatkezelési igazgató, 2004–2012 között a K&H Lízing csoportnál tevékenykedett. A két és fél évtizedes lízingpiaci tapasztalattal rendelkező szakember 2021 óta a Magyar Lízingszövetség elnöke.

Hogyan hat a lízingpiacra a beindult Európa–USA–Kína-vámháború?

Ha nincs beruházási kedv, ha magas a kamatkörnyezet, akkor kínálhatunk bármilyen szolgáltatási láncot közösen az importőrökkel, a márkakereskedőkkel és egyéb szolgáltatókkal. Az eszközdrágulás, amely lezajlott az utóbbi három évben, bizonyos gépjárműveknél közel duplázást jelent. Ezt pedig a havidíjak még a flottakezelésnél sem tudták követni, mivel az eszközök értékvesztésének lefutása most nehezebben becsülhető. A globális vámháború az autógyártást biztosan érinti majd. Ha pedig elhalasztódnak a beruházások, drágulnak az új autók, akkor Magyarországon felerősödhet az évek óta tartó negatív folyamat: a gépjárműpark öregedése. 2010-ben a magyar személygépkocsi-állomány átlagos életkora 11,3 év volt, 2024-ben már 16,2. Osztom az autós szervezetek véleményét, hogy az az autó, amely elöregszik és nincs megfelelően karbantartva, veszélyt jelent az utakon mindenkire, arra is, aki vezeti.

Lízingoldalról már érezhető a lakossági fogyasztás felpörgése, amelyet a kormányzati gazdaságpolitika régóta remél?

Tavaly a kiskereskedelmi autófinanszírozás motorja a lakossági rész volt, sok év után először nemcsak a kihelyezések mértéke tudott javulni, hanem a darabszámoké is. A jelek szerint az emberek el akarták költeni a megtakarításaikat, mert egyrészt azt hallották mindenhonnan, hogy közép- és hosszú távon még drágábbak lesznek a gépjárművek, másrészt pedig nagyon kedvező finanszírozási akciókat dolgoztak ki közösen az importőrök, a kereskedők és a lízingcégek. Mindez komoly piaci felfutást eredményezett, amelyre senki sem számított. Ez jól mutatja a lízing szerepét, erejét a klasszikus finanszírozással szemben.

Zs. Nagy István
Fazekas István

Van befolyása a Lízingszövetségnek a terület szabályozására? Meghallgatják a javaslataikat?