Megszűnik a munkaerő import engedély-kötelezettsége

1 perc

2007.03.18. 08:59

A kormány meg kívánja szüntetni az unión belüli munkaerő import engedélyezését, az exportnál pedig mindössze három szakmában és csak Németország irányában marad fenn az engedély-kötelezettség - az erről szóló kormányrendelet tervezete a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium honlapján olvasható.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az áruk és szolgáltatások uniós vámhatáron belüli és azon túli kereskedelméről szóló kormányrendelet 2004-ben, közvetlenül Magyarország uniós csatlakozása előtt született. Ebben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Engedélyezési Hivatalának feladata lett a munkaerő export és import engedélyezése. Ennek két vetülete volt, az egyik az unión belüli, a másik pedig az azon kívüli forgalom engedélyezése.

Miután az EU-n belül a munkaerő szabadon áramolhat, az engedély csak arra a körre volt érvényes, amelyben valamely ország korlátozta a magyar munkaerő bemenetelét, mert ekkor - hasonló kvóta erejéig - Magyarországnak is joga lett az ide érkezés korlátozására. A kormányrendeletet módosító jogszabály tervezete - amely a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumban készült - a munkaerő importra megszünteti az engedély-kötelezettséget. Ennek egyszerű oka van, az uniós csatlakozástól máig egyetlen ilyen kérelem sem érkezett az Engedélyezési Hivatalhoz.

Mint a tervezethez fűzött indoklás megjegyzi, szükség esetén egyéb eszközzel is érvényt lehet szerezni a magyar érdekeknek. Például a külföldiek magyarországi munkavégzését szabályozó törvény megfelelő módosításával határok között tartható a munkaerő import. Továbbra is fennmarad viszont az engedélyeztetés kényszere az EU-n illetve Svájcon kívülről érkező munkaerővel kapcsolatban. Itt új elem a javaslatban az, hogy az unióval azonos elbírálásban részesíti Svájcot.

Ami pedig a munkaerő exportot illeti, annak engedélyezését még egy 1989-ben kötött egyezmény alapján kell fenntartani Németország felé. Az engedélyköteles szakmák köre azonban szűk, az építőipar (és a hozzá kapcsolódó tevékenységek) mellett az ipari takarítás és a belső dekoráció szerepel a listán. A módosított rendelet hatálybalépésének várható időpontja: május 1.