Változnak a munkaerő-kölcsönzés szabályai

Már a részletes vita előtt áll az Országgyűlésben a munkaerő-kölcsönzés új szabályaira vonatkozó törvénymódosítási javaslat.

  • MTI MTI
Változnak a munkaerő-kölcsönzés szabályai

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

A kormány által javasolt egyik változás az lenne, hogy az egyenlő bánásmód alapján a kölcsönzött munkavállalók részére is biztosítani kell a munkavégzés helyén szokásos természetbeni juttatásokat.

A kölcsönbe vevő gyakran saját termékét, szolgáltatását bocsátja kedvezményesen saját munkavállalói rendelkezésére természetbeni munkabérként vagy juttatásként. Az ilyen termékek, szolgáltatások beszerzése viszont aránytalan nehézségekbe költségekbe kerülne a kölcsönbeadó számára. Ezért a törvénymódosítás a juttatás teljesítését a kölcsönbevevőre hárítaná, azzal, hogy ennek ellenértékét a kölcsönbe adó ellentételezné számára.

Így a kölcsönzött munkavállaló közvetlenül a kölcsönbevevőtől kapná meg a természetbeni munkabért és juttatásokat, az adókedvezményt is ez a munkáltató vehetné igénybe. Ezért módosulnának a személyi jövedelemadó szabályai is.

Hasonló a helyzet olyan szolgáltatások - például egészségügyi szolgáltatás - biztosításával, amelyekre a kölcsönbevevő munkáltató köt szerződést saját munkavállalói javára külső közreműködőkkel.

A módosítás a kölcsönbevevőt kötelezné arra is, hogy adja meg a kölcsönbeadónak a kölcsönzött munkavállalóval azonos vagy ahhoz hasonló munkakörben foglalkoztatott saját dolgozóinak béradatait. Ez azért szükséges, hogy a kölcsönzött munkavállalóknak az egyenlő bánásmód alapján ehhez igazodó bért fizessen a kölcsönbeadó.
Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?