Hogyan győzzük le a tavaszi fáradtságot?

1 perc

2007.04.05. 12:30

A tavaszi fáradtság nem betegség, hanem hiányállapot, tél végi kimerültség. Akkor lép fel, ha szervezetünk az előző nyáron felhalmozott energiatartalékokat felélte, s a napi táplálékból nem jut elegendő vitaminokhoz, ásványi anyagokhoz - idézi a szakembereket a MedicInfo.hu.

Szervezetünk aktivitása télen lecsökken, az éjszakák hosszabbak, a fény kevés, nagyobb az alvásigényünk, s aki felborítja ezt a biológiai rendet, jobban kimerül. A tavaszi fáradtság tünetei, mint nevében is benne van az általános gyengeség, kimerültség. A tavasszal változó, gyakran szeszélyes időjárást különösen a frontérzékenyek tűrik nehezen, a légnyomásváltozások megviselik az idegrendszert, a szív és érrendszert. A vitamin és nyomelem hiánytól szárazabb a bőrünk, gyakran fáj a fejünk, reggel kimerülten ébredünk, kevesebb munka után is fáradtnak, túlterheltnek érezzük magunkat.

Böjtöljünk és mozogjunk!
© Dripnet
Hajlamosak vagyunk télen több zsíros ételt fogyasztani, így a tavaszi fáradtság tüneteinek enyhítésére először a salakanyagoktól kell megszabadulnunk. Nem véletlen, hogy a legtöbb vallás böjtöt ír elő ebben az időszakban. Az igazi böjt több napig tart, a merészebbek hét-tíz napos léböjtkúrát végezhetnek: egyik nap préselt gyümölcsöt, másnap pedig zöldséglevet fogyaszthatnak. Akik nem tudják ezt a radikális böjtölést vállalni, azoknak átmenetileg vegetárius étkezés ajánlott sok-sok zöldségfélével. Közben érdemes sok gyógynövényteát fogyasztani, akinek gyengébb a veséje, igyon zsurló és bodzateát. Vesére, gyomorra, szívre, frontérzékenységre hatásos a citromfű, amely általánosan erősít, nyugtat. Tisztító, energetizáló a csipkebogyó és a hársfavirág tea. Az aromák közül tisztít a levendulaolaj, reggel frissít a citromolaj, este nyugtató a mandarin és narancsolaj illata.

Ébresszük fel izmainkat is a téli álomból, töltsünk minél több időt a szabadban, sétáljunk, túrázzon sokat. Tisztító hatású a masszázs is; dolgozzuk át alaposan az elernyedt izületeinket, izmainkat. Reggel az óramutató irányába lassú körözéssel masszírozzuk hasunkat, dörzsöljük át a deréktájat. A masszírozáshoz használjunk a hatás fokozására gyógynövényes olajokat, krémeket. További jó tanács a tavaszi fáradtság leküzdésére, hogy reggelként vegyünk hideg-meleg váltózuhanyt, jó hatással van az érrendszerre; meleg zuhannyal kezdjük és hideggel fejezzük be, s közben kissé durvább kefével dörzsöljük át testünket.