Gyanús jelek az Il Ferro körül: hol a pénz?

8 perc

2007.04.11. 10:30

A reklámautókat kínáló Il Ferro korábbi tulajdonosai közül ketten már voltak büntetve; egyiküket csődbüntett megalapozott gyanúja miatt is eljárás alá vonták - derült ki egy hvg.hu birtokába került magánnyomozói feljegyzésből. Ez azért is érdekes, mert a cég több ezer ügyfele több mint egy hónapja egy fillért sem látott az autómatricák után járó reklámdíjakból, noha az Il Ferrónál korábban megígérték, fizetnek. S miközben idehaza egyre több ügyfél bukja el autóját és válik adóssá, újabban már román autókon is látható az Il Ferro matricája.

Telefonon szinte elérhetetlenek az Il Ferro fővárosi és vidéki irodái, pedig több ezer ügyfelük szeretné tudni, mikor utalja végre a cég a felmatricázott gépkocsijuk után járó reklámdíjat. A legutóbb március végén lezajlott szemlére (amelyen az Il Ferro munkatársai ellenőrizték az ügyfelek autóinak állapotát és a kilométeróra állását) ügyfélnek kiadva magát a hvg.hu munkatársa is ellátogatott, vele az ügyfélszolgálat közölte, legkésőbb április első napjaiban utalják a pénzt. A cég ügyfeleinek többsége azonban a mai napig egy fillért sem kapott, s ez információink szerint oda vezetett, hogy egyre több "il ferrós" bukja autóját és válik adóssá.

Szemlére várva (képgaléria)
© Stiller Ákos
A reklámautós bizniszben utazó Il Ferro - mint megírtuk - azt ígéri: az autóikra felhelyezett reklámmatricáért cserébe a tulajdonosoknak negyvenezer forintig (használt autó esetén ötvenezerig) átvállalják a hitelbe vásárolt autók után fizetendő törlesztőrészleteket. Mindezért a használt autós ügyfeleknek belépéskor  regisztrációs díjat kell fizetniük: kétéves szerződésnél száznyolcvanezer, ötéves esetén háromszázharmincháromezer forintot. 

A hvg.hu úgy tudja, az Il Ferrónak jelenleg mintegy 7000 ügyfele van, akiknek havonta több százmillió forintot fizet(ne) a reklámmatricák után. Holott az autókon elhelyezett hirdetések nagy része bevallottan barter hirdetés: az Il Ferro egyebek mellett a Penthouse-szal, a Lóerő magazinnal, a Pesti Esttel, a Diplomata Magazinnal, a Rojik ital-nagykereskedéssel, a Sport Klubbal, a Hekus Magazinnal áll(t) szerződéses viszonyban. 

A reklámszakembereknek is gyanús lett

Bár a "reklámautókkal" kapcsolatos aggodalmának tavaly év végén a Gépjármű-márkakereskedők Országos Szövetségének elnöke is hangot adott, továbbá reklámszakemberek is kétségbe vonták az üzleti modell hosszútávú életképességét, az ügyfelek bizakodók voltak. Mikor januárban elmaradt a reklámok utáni fizetés, ők csak februárban kezdtek el dühöngeni; a cég vezetése március végéig felfüggesztette a kifizetéseket. Az Il Ferro akkor a tulajdonosváltással és az azzal összefüggő pénzügyi átszervezéssel indokolta a kifizetések felfüggesztését. A "pénzügyi átszervezések" okozta nehézségek ellenére csak a kifizetések maradtak el, az új belépőket továbbra is fogadta a cég, ahogy a regisztrációs díjakat is simán beszedte utánuk.

Ilyen előzmények után nem csoda, hogy a következő, március 26-án sorra kerülő szemlén kilométeres sorokban torlódtak fel az „il ferrós” autók a cég Pesti úti telephelye előtt (a szemlén készített fotógalériánkat a képre kattintva tekintheti meg.) Debrecenben is olyan torlódást okoztak a szemlére érkezők, hogy végül rendőröknek kellett kivonulniuk a helyszínre, arra utasítva az autósokat, hogy keressenek maguknak szabályos várakozóhelyet. A budapesti szemlén a hvg.hu által megkérdezett, használt autóikat felmatricázó ügyfelek közül többen úgy nyilatkoztak: már belépéskor gyanították, hogy egy idő után bebukik az üzlet, de abban bíznak, hogy fizet még a cég, így a befizetett pénzük megtérül, s talán valami hasznuk is lesz. Szinte mindegyik ügyfél egyetértett abban, hogy főleg azok "szívnak" az üzleten, akik nulla százalékos kezdőrészlettel vágtak bele.

Büntetett előélet, hosszú távú tervek

De nemcsak a kifizetések csúszása okozhat aggodalmat az ügyfelek körében, hanem egyes volt cégtulajdonosok-cégvezetők nem éppen makulátlan múltja is. A hvg.hu birtokába került egy  olyan magánnyomozói feljegyzés, amelyet információnk szerint a hazai autós piac egyik szereplője rendelt meg.

Több ezer ügyfelük van (galéria)
© Stiller Ákos
A tavaly ősszel folytatott, a cég hátterét feltárni hivatott magánnyomozást követően elkészített feljegyzés szerint az Il Ferro korábbi tulajdonosai közül kettő ellen már folyt büntetőeljárás. Egyikük többszörösen büntetett előéletű, követett már el intellektuális jellegű - okirat-hamisítással, csalással összefüggő - cselekményeket is. A másik extulajdonos szintén volt már büntetve. Őt egyébiránt eljárás alá vonták garázdaság, csalás, sikkasztás, okirat-hamisítás és csődbűntett megalapozott gyanúja miatt is. (Ezeket az információkat a hvg.hu egyik rendőrségi forrása megerősítette.)

A cégre fókuszált magánnyomozók annak idején vizsgálták a társaság kiadásait is: figyelembe véve bérelt irodáit, alkalmazottainak számát, arra a következtetésre jutottak, hogy a cég alkalmazottakra, irodabérletre, rezsire költött havi kiadásai - a vizsgált időszakban - elérhették a hatmillió forintot. Az Il Ferro ügyfelekkel kötött, „jól megfogalmazott” reklámszerződéseiről pedig azt állapították meg: abban nincs olyan kötelezettségvállalás vagy körülmény, amely a cég felé támadási felületet adna. A magánnyomozói feljegyzés kitér arra is, hogy amennyiben a cég reklámszerződései valósak, úgy a társaság továbbra is talpon marad. Ha azonban nincsenek reklámbevételeik, úgy az ügyfélkör bővüléséből adódó regisztrációs bevételek "2006. végére elérik a kiadási oldalt, és ezt követően a cég veszteséget termel majd, és rövid időn belül összeomlik".

Az Il Ferro ügye februárban a Magyar Lízingszövetség autós szekciója elé került, ahol az akkori egyik tulajdonost, Laskay Róbertet is meghallgatták, aki - az ülésen részt vett forrásunk szerint - gyakran egymásnak ellentmondó válaszokat (és adatokat) adott az őt kérdezőknek. A Lízingszövetség ezért is döntött úgy, hogy felvilágosító kampány keretében figyelmezteti a jóhiszemű vásárlókat: csak akkor írják alá a szerződést, ha maguk is ki tudják fizetni a törlesztést, amennyiben a reklámszolgáltató nem teljesíti a vállalásait.
[[ Oldaltörés: Gyors tulajdonosváltás (Oldaltörés) ]]

Kézről-kézre
Az Il Ferro Kft 2004-ben 3 millió forintos alaptőkével kezdte meg működését, a cég vezető tisztségviselője a kezdeti időkben Pentelényi Ákos volt, de tulajdonos volt  Vajk Szilvia is. 2005 nyarán őket váltotta Laskay Róbert, aki társként Verovszki Lászlót vonta be. A tulajdonosi kör legközelebb 2006 májusában változott: Verovszki tevékenysége és tulajdonosi viszonya ekkor megszűnt, Laskay pedig társult barátjával, Varga Mátyással. Utóbbi szintén a cég egyik vezető tisztségviselője és tulajdonosa lett, az ő feladata volt a vidéki kirendeltségek ellenőrzése, vezetése. 2007 februárjában Laskay kilépett a cégből (ezt megelőzően Varga is távozott), az új tulajdonos-cégvezető Körmendi Ákos lett.  Az Il Ferro nevében azonban legtöbbször testvére, Körmendi Csaba nyilatkozik.
A cég vezetése a sajtóban is megjelent aggályokra reagálva a azt állította, a társaság nemcsak reklámokból, de más forrásokból is tud pénzt szerezni, ezért a borúlátó jóslatok alaptalanok. Laskay Róbert tavaly év végén a hvg.hu-nak azt állította, hogy az Il Ferro-val hosszú távú tervei vannak. Ezért is meglepő, hogy februárban  hirtelen kiszállt a cégből (miután társa is odébállt). Az Il Ferro Kft történetében egyébként elég gyakoriak a tulajdonosváltások (lásd Kézről-kézre címen keretes írásunkat). 

A Laskay-Varga páros lelépése után az új tulajdonos-cégvezető Körmendi Ákos lett, míg a cég ügyvédjeként testvére, Körmendi Csaba nyilatkozott a sajtónak. Legutóbb pár napja közölte a Népszabadság megkeresésére, hogy nem kívánja kommentálni azokat a fizetési határidővel kapcsolatos változatos válaszokat, amelyeket a lap a cég ügyfélszolgálatain kapott. (A Népszabadságnak az ügyfélszolgálatosok nem tudták megmondani, hogy mikor fizet a cég, az egyik helyen viszont közölték: egész nap égnek a telefonvonalak. A hvg.hu is hívogatta az ügyfélszolgálatokat, eredménytelenül, így a jelenlegi cégvezetéssel sem tudtunk kapcsolatba lépni.)

Frissítés Cikkünk megjelenése után megkeresett minket az Il Ferro Kft. alapítója és első tulajdonosa, Pentelényi Ákos. Elmondta: cégének eladásáig az élettársával, Vajk Szilviával együtt alapított Il Ferro nem foglalkozott autóreklámmal. A cég lakatosmunkákat végzett. Miután a céget eladták, nem követték annak sorsát, az Il Ferro jelenlegi tevékenységétől pedig elzárkóznak, a későbbi tulajdonosi körhöz nem fűzi őket kapcsolat. Mint mondta, élettársa és ő sohasem volt büntetve. A magánnyomozói feljegyzésben egyébként sem Pentelényi Ákos, sem Vajk Szilvia előéletére vonatkozó információ nem szerepel.

Mindenesetre az Il Ferro tevékenységével kapcsolatban eddig még nem érkezett panasz a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőséghez – tudta meg a hvg.hu. Kathi Attila, a főfelügyelőség szóvivője szerint ha a cég nem teljesíti a szerződésben vállalt kötelezettségét, akkor az ügyfélnek egyetlen lehetősége marad, a pereskedés. 

Bár  a fogyasztóvédelemnél nem, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSZÁF) már panaszt tett egy-két ügyfél. A PSZÁF azonban nem foglalkozott ezekkel a panaszokkal, hiszen - mint az a szervezet szóvivője a hvg.hu-nak hangsúlyozta - az Il Ferro nem pénzügyi szervezet. Az ügyfelek valószínűleg az Il Ferro által beszedett regisztrációs díj miatt gondolták az, hogy a PSZÁF esetleg illetékes lehet az ügyben.



[[ Oldaltörés: Már Romániában is futnak (Oldaltörés) ]]

Miközben Magyarországon az elmaradt kifizetés miatt aggódnak az ügyfelek, január végén Nagyváradon nyitott irodát az Il Ferro SRL, a magyarországi Il Ferro Kft. román "leányvállalata". A román Il Ferro weboldala a dizájnt illetően teljesen megegyezik a magyar verzióval. Az Il Ferro SRL székhelye Csíkszeredán van, ám tevékenységét Nagyváradon fejti ki. A román Il Ferro-nál - a magyarországihoz hasonlóan - új- és használt autóra is lehet hirdetési szerződést kötni. A cég az ügyfelek helyett átvállalja a hitelre vásárolt gépkocsik havi részleteit, maximum havi 160 eurót. Ehhez az ügyfélnek az új autó megvásárlása előtt szerződnie kell a cég valamelyik (nagyváradi és szatmárnémeti) irodájánál.

© Stiller Ákos
A napi előírt kötelezően megtett távolság 30 kilométer (ünnepnap és vasárnap kivételével). Az reklámautóért 330 euró szerződéskötési díjat kell fizetni új autós konstrukció esetén. Az ügyfelek egyelőre hat különböző autókereskedés (VW, Audi, Seat, Suzuki és Toyota) típusai közül választhatnak. Használt, öt évesnél fiatalabb, hozott autókat is bevesznek az üzletbe. Ezekre maximum havi 200 eurót ígérnek, két-, illetve ötéves szerződés esetén. A matricás használtautókkal napi 40 kilométert kell megtenni. Kétéves szerződés esetén 730 euró a beugró, ötéves esetében 1330 euró.

Nagyváradon már egyre több matricás autót látni, de elszaporodtak az internetes fórumok is a témában. Egy Daewoo-Chevrolet fórumon a hozzászólók egyöntetű véleménye, hogy ez „tiszta Caritas”, utalva a kilencvenes évek elejének óriási román pilótajátékára, amelyben százezrek veszítették el spórolt pénzüket.

A reklámautós cégek 2004 körül jelentek meg Magyarországon. Az Il Ferro Kft-n kívül hasonló szolgáltatást kínál a Hírautó Kft, illetve kínált a dorogi Hartenegro Kft is. Utóbbi 110 ezer és 350 ezer forintot kért az ügyfelektől regisztrációs díjként, de végül mégsem teljesített: a cég vezetője ellen tavaly október óta büntetőeljárás folyik piramisjátékért. A rendőrség gyanúja szerint ugyanis a cég az új belépők regisztrációs díjából fizette a reklámdíjakat. Bár az üzleti modell hasonlónak tűnik, az Il Ferro Kft. és a Hartenegro Kft. között - információink szerint - nincs kapcsolat.

Dezső András