Sztrájk a Skoda autógyárban
Egyetlen új autó sem kerül le kedden a Skoda Mladá Boleslav cseh autógyár szerelő szalagjairól, mert a gyár alkalmazottai sztrájkot hirdettek. A szakszervezet azzal érvel: Csehországban ugyanolyan magas a cég alkalmazottainak a munkatermelékenysége, mint Németországban, bérük mégis negyede.
Szakértői becslések szerint a Skoda vesztesége mintegy 55 millió korona (1 euró=27,9 korona) lesz. A gazdasági szakemberek ugyanakkor nem zárják ki, hogy a Skoda gyárban keletkezett konfliktus kihathat az egész cseh gazdaságra. A szakszervezetek és a német Volkswagen konszernhez tartozó nagyon sikeres cseh autógyár vezetése közti utolsó egyeztető tárgyalás az idei béremelések mértékéről hétfőn délután nem hozott eredményt - közölte a cseh közszolgálati televízió. Az értesülést később Jaroslav Hasek, a Skoda gyár szóvivője is megerősítette.
A Skoda gyár alkalmazottai a cég rendkívül sikeres gazdasági eredményeire hivatkozva 15 százalékos béremelést követeltek, míg a cégvezetés csak tíz százalékot volt hajlandó adni. A különféle kiegészítő megállapodásokkal azonban az alkalmazottak általános átlagbére mintegy 13 százalékkal emelkedett volna. A szakszervezeti követelés teljesítési után azonban a növekedés 17 százalékos lenne. Miután pénteken a szakszervezetek a Skoda ezen ajánlatát is elutasították, a cég vezetése visszavonta a tíz százalékos béremelésre vonatkozó javaslatát, s hétfőn már csak a korábbi 7,5 százalékos emelésről volt hajlandó tárgyalni.
A szakszervezet azzal érvel: Csehországban ugyanolyan magas a cég alkalmazottainak a munkatermelékenysége, mint Németországban, bérük mégis negyede.
A Skoda autógyárban jelenleg mintegy 27 ezren dolgoznak, s az átlagos bruttó kereset 22 ezer korona, kétezerrel magasabb, mint az országos átlag. Gazdasági elemzők eltúlzottnak tartják az autógyár alkalmazottainak a bérkövetelését, s úgy vélik: teljesítésük esetén ez kedvezőtlen hatást gyakorolna a cseh gazdaságra, hiszen a skodások példáját más, hasonló helyzetben lévő cégek alkalmazottai is követhetnék. A felgyorsuló bérnövekedés az elemzők szerint elbocsátásokhoz, árnövekedéshez, inflációhoz és a gazdasági növekedés ütemének a mérséklődéséhez vezethetne.