Brüsszelben az aktualizált konvergenciaprogram
A kormány aktualizálta a konvergenciaprogramban lefektetett célokat. A módosított, 2006. és 2007. évi hiánycélok eléréséhez szükséges kormányzati intézkedések hatását bemutató tanulmányt a kormány eljuttatta az Európai Bizottságnak, illetve az Európai Tanácsnak - közölte a Pénzügyminisztérium.
A kormány a napokban a GDP 6,6 százalékára módosította a konvergenciaprogramban korábban rögzített, GDP arányosan 6,8 százalékos 2007. évi eredményszemléletű (ESA'95) és 6,2 százalékra a korábbi 6,6 százalékról a pénzforgalmi szemléletű hiányprognózisát. Az aktualizált programban az idei inflációs előrejelzést 7 százalékra emelte a kormány a korábbi 6,2 százalékról, a jövő évit pedig 3,5 százalékra 3,3 százalékról.
Miközben a most kiadott jelentés szerint 2007-ben a GDP a konvergenciaprogramban rögzített 2,2 százalékkal nő, addig a belföldi felhasználásban változás látható: a háztartások fogyasztása kisebb mértékben esik vissza, a beruházások ugyanakkor csak 2 százalékkal bővülnek a korábban jelzett 2,4 százalék helyett.
A kiigazítási lépések nyomán az eredeti előirányzatnál 45 milliárd forinttal kevesebb társasági adóval, ugyanakkor 100 milliárd forinttal több járulékkal, személyi jövedelemadóval és jövedéki adóval, valamint 70 milliárd forinttal kisebb kamatkiadással számol kormány.
Az 504 milliárd forintos társasági adó-előirányzat 45 milliárd forinttal csökken, mivel az Alkotmánybíróság megsemmisítette az elvárt adóra vonatkozó szabályozást. A nettó kiadásokat 75 milliárddal növeli a közszférában született bérmegállapodás. A vártnál magasabb infláció miatt 60 milliárd forinttal nőnek a nyugdíjkiadások.
Pénzforgalmi előrejelzésében a kormányzat, illetve a Pénzügyminisztérium azzal számol, hogy járulékokból, a személyi jövedelemadóból és jövedéki adóból összesen mintegy 100 milliárd forint többletbefizetés várható. A konvergencia programban feltételezettnél erősebb árfolyam és kisebb hozamok következtében 70 milliárd forinttal csökkennek a kamatkiadások, és az egyenleget a 88 milliárd forinttal kisebb összegű adósságátvállalás is javítja.
A nemzetgazdaság egészében a bruttó átlagkereset a korábban vártnál egy százalékponttal gyorsabban, 8 százalékkal emelkedik, miközben az infláció éves átlagban 7 százalékra gyorsul a prognosztizált 6,2 százalékkal szemben.
A 2007. évi export- és importmutatók is változtak: az új előrejelzés szerint a kivitel 12 százalékkal (a korábbi prognózis szerint 10,6 százalékkal), a behozatal 9,4 százalékkal (8,1 százalék) haladja meg a 2006. évit, miközben a folyó fizetési mérleg hiánya változatlanul a GDP 5 százalékát teszi ki, a külső finanszírozási igény pedig továbbra is a GDP 3,6 százaléka.