Túl gyorsan emelkednek a bruttó bérek a fehéredő gazdaságban
A bruttó keresetek márciusi 8,4 százalékos, valamint az első negyedévi 7,1 százalékos emelkedése után az elemzők 7-8 százalékos évi bruttó kereset növekedést várnak, és a hétfői jegybanki kamatcsökkentésnek 50 százalékos esélyt adnak.
Meglepően nőttek a bérek márciusban. Láthatóvá válik © sxc.hu |
A szolgáltatási szektorban és az építőiparban jóval gyorsabban nőttek a keresetek , mint a 7,1 százalékos országos átlag, ami valószínűleg összefügg a gazdaság kifehérítésének folyamatával – jelezte Barcza György. Erre utal, hogy az építőiparban 21 százalékkal, a kereskedelemben 12 százalékkal, a szállás és vendéglátóiparban 10 százalékkal, az egyéb szolgáltatásoknál 14 százalékkal nőttek átlagosan a bruttó keresetek az első negyedévben, miközben az egészségügyben 3,8 százalékos, az oktatásban 1,2 százalékos, a szociális ellátásban 2,6 százalékos kereset növekedés volt – tette hozzá a K and H Bank vezető közgazdásza.
A kérdés az, hogy ezek többlet jövedelmet jelentenek-e, vagy netán csak többletként kimutatott, de valójában esetleg kevesebbet – fogalmazott Nyeste Orsolya. Az Erste Bank elemzője ugyanakkor a közszférában jövő januárról előrehozott 13. havi fizetés idén kifizetendő részének bérinflációs hatását is fontosnak tartja, valamint azt, hogy a ma publikált adatok szerint a rendszeres keresetek igen gyorsan növekedtek.
Bár az elemzők külön nem említették, a KSH adataiból az is látszik, hogy a pénzügyi szektor szellemi foglalkozásúak adatsorában az első negyedévben a bruttó keresetek több mint 10 százalékkal csökkentek, ami azt jelezheti, hogy a 2007 első negyedévében esedékes bonuszokat már tavaly decemberben kézhez kaphatták a dolgozók annak érdekében, hogy a belépő szolidaritási adó jövedelemcsökkentő hatását kivédjék.
Az első három hónap kereseti adatainak ismeretében Nyeste Orsolya 7-8 százalékos, Barcza György 8 százalékos bruttó kereset emelkedésre számít, a K and H reálbér prognózisa erre az évre 5 százalék.
Bár a hétfői 25 bázispontos kamatcsökkentés esélye a most nyilvánosságra hozott kereseti adatok után némileg csökkent, mindkét elemző 50 százalékos valószínűséget lát erre. Barcza György szerint a folyamatos, akár két havonta meglépett 25 bázispontos kamatcsökkentés jobb megoldás, mint a nagyobb léptékű kamatvágás.