Az ingatlanguru befektetési tippjei

2 perc

2007.05.18. 06:00

Sorozatunkban a hazai ingatlanpiac legfontosabb szereplői adnak ingatlanbefektetési tippeket és kommentálják a hét szakmai híreit, cikkeit. Ezen a héten Kesthely Bence, a RE/MAX regionális igazgatója válaszol kérdéseinkre.

hvg.hu: "Tavaly kevesebb építési és használatbavételi engedélyt adtak ki, mint egy évvel korábban, és a vállalkozások is 20 százalékkal kevesebb lakást építettek. Az értékesített lakások 70−80 százaléka használt ingatlan volt." Mit szól a hét híréhez?

     Az ingatlanguru
Kesthely Bence
Kesthely Bence (25) a Pepperdine Egyetem (USA) nemzetközi menedzsment szakán szerzett diplomát. Pályafutását 2004-ben a nyomdaiparban tevékenykedő IDAB Kft.-nél kezdte. 2005-ben ingatlanközvetítő és értékbecslő minősítést szerzett. 2006-ban üzlettársával, Posta Balázzsal többhónapos piacfelmérés és tárgyalássorozat után megszerezte a magyarországi hálózat kiépítésére szóló jogokat a világ legnagyobb nemzetközi ingatlanközvetítő hálózatának európai képviseletétől, a RE/MAX Europe-tól. 2006. júliusától a RE/MAX Magyarország regionális igazgatójaként a franchise szervezésével, a hálózat résztvevőinek oktatásával foglalkozik.
KB: Abban, hogy az utóbbi évek építési láza enyhülni látszik, több tényező is szerepet játszik. Az első és legfontosabb, hogy a tömeges építkezések, a nagy számban átadott lakóingatlanok miatt a mennyiségi hiány csökkent. A belvárosi kerületek és a kedvelt területek jórészt telítődtek. A beruházókat befolyásolták a megváltozott piaci feltételek is, nem utolsó sorban a megszorítások, amelyek miatt a befektetési és bérbeadási célú építések érezhetően mérséklődtek. Véleményem szerint a nagy "újépítési" boom után a keresleti és kínálati piac most fog stabilizálódni. Előfordulhat ugyan, hogy az építési volumen még növekszik, de már nem olyan mértékben, mint eddig.

Az adatot, amely szerint az eladott lakások 70−80 százaléka használt ingatlan volt, nagyban befolyásolja, hogy országos szintű felmérésről van szó. Az újépítések ugyanis főként a fővárosra és a megyeszékhelyekre koncentrálódnak. Budapesten jelenleg azt tapasztaljuk, hogy a kereslet inkább az új építésű és az újszerű, tíz évnél nem régebbi lakások felé mozdult el.

hvg.hu: Milyen ingatlanbefektetést ajánl az intézményi és a kisbefektetőknek?

KB: Meglátásom szerint három befektetői csoport különböztethető meg. Az úgynevezett kisbefektetők számára, akik 10 millió forintos értékig keresgélnek a lehetőségek között, a lakásárak emelkedése miatt az ingatlan lassanként elérhetetlenné válik. Számukra tökéletes megoldást kínálnak az ingatlanalapok, amelyekbe már viszonylag kis összeggel, nagy biztonsággal be lehet szállni kedvező megtérüléssel számolva.

A 10 millió forint feletti befektetésekben gondolkozó középbefektetői rétegnek a kormányzati negyedet és környékét tudom ajánlani, ahol a lakásárak tartani fogják árukat, sőt, az ingatlan elhelyezkedésétől függően négyzetméterár-emelkedésre is lehet számítani. Hosszú távon e befektetők gondolkozhatnak agglomerációs telkek vásárlásában is. Konkrét példaként említeném az Etyek feletti területeket, a Korda stúdió környékét, amelyre a közeljövőben érdemes lesz odafigyelni.

A nagybefektetők számára két lehetőséget is látok. A fővárosban belvárosi irodaházakba, exkluzív wellness-fitness szolgáltatásokat ellátó ingatlanokba vagy főútvonalak mentén elhelyezkedő kétcsillagos szállodákba ruházhatnak be. Intézményi befektetőként érdemes a határon túlra is tekinteni. Tapasztalataink azt mutatják, hogy Bulgária, különösen a bolgár tengerpart és Románia, például Bukarest és a nagyobb tengerparti városok, valamint Erdély nagy potenciált rejt magában.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség.