Holnap dohányzásmentes napot tartanak
Az Egészségügyi Világszervezet a május 31-i "Dohányzásmentes Nap"-ot a passzív dohányzás visszaszorításának szenteli, mivel unióban évente 79 ezren, Magyarországon pedig több mint 2300-an halnak meg ennek következtében - mondta a Magyar Dohányzásellenes Koalíció (MDK) munkatársa szerdán Budapesten.
A passzív dohányzás különösen gyakran okoz légúti panaszokat és betegségeket. Súlyosbítja az asztmát és krónikus hörghurutot okoz. Csecsemőknél és fiatal gyermekeknél a dohányfüst növeli a hirtelen csecsemőhalál, a tüdőgyulladás, hörghurut, asztma és középfül-gyulladás kockázatát. A vendéglátó-ipari egységek, a bárok és diszkók a passzív dohányzás elszenvedésének leggyakoribb helyszínei. Egy 2001-2002-es európai vizsgálat szerint egy füstös diszkóban 4 órát eltöltve akkora dohányfüst-terhelést szenved el az egyén, mintha egy hónapig együtt élne egy dohányossal.
"Mindezek oda vezetnek, hogy évente az Európai Unió 25 tagállamában 79000 halálesetet okoz a passzív dohányzás, ebből 7000-et a munkahelyen, 72000-et pedig az otthon elszenvedett passzív dohányzás okoz.
Becslések szerint 2004-ben a passzív dohányzás következtében több mint 2300 ember halt meg Magyarországon, azaz körülbelül 10 százaléka az aktív dohányzás miatt meghaltaknak. Ez azt jelenti, hogy 10 dohányzás miatt meghalt magyar után egy passzív dohányos is meghal. A passzív dohányzás miatt meghaltak közül 1092-en sohasem dohányoztak.
Egyre több európai állam vezet be dohányzási tilalmat: Írország, Norvégia és Málta 2004-ben, Olaszország és Svédország 2005-ben, Belgium és Skócia 2006-ban, Litvánia, az Egyesült Királyság, Észak-Írország és Wales 2007-ben tiltotta meg a dohányzást a munkahelyeken és a közterületeken. Franciaország 2008. január 1-től csatlakozik a felsorolt országhoz.