Újabb kérdőjelek Dobolyi ügyében

2 perc

2007.06.29. 11:15

Dobolyi Alexandra az Európai Parlament szocialista képviselője politikai megrendelést lát a hvg.hu-n róla megjelent cikk mögött. Szerkesztőségünk az adatvédelmi ombudsmanhoz fordult, hogy foglaljon állást, jogszerűen tagadta-e meg a pécsi egyetem a képviselő diplomájával kapcsolatos adatok kiadását. Eközben újabb tények valószínűsítik, Dobolyi használta a doktori címet, miközben nincs neki.

Dobolyi Alexandra. Papírjait olvassa
Dobolyi Alexandra a kedden a hvg.hu-n megjelent cikkről a Népszabadságnak azt nyilatkozta: „nem tartja életszerűnek, hogy egy újságíró spontán az ő életrajzi adatainak összehasonlítgatásával töltse az időt, ezért politikai támadásra gyanakszik”, de nem tudja, ki állhat a háttérben. A Magyar Nemzet tegnapi számában már azt mondja: a lejárató, tendenciózus cikk valamelyik pártbéli ellenlábasa közbenjárására készült.

A képviselőnek szíve joga cikkünk hangnemét minősíteni, még ha nem is értünk vele egyet. Kénytelenek vagyunk viszont megjegyezni, hogy Dobolyi vádaskodása a rajtakapott ember (politikus) tipikus reakciója, az üresen kongó szavak mögött az a riadalom áll, hogy bizonyos svindlikre fény derült.

Az MSZP Külügyi Titkársága vezetőjének magyarázkodásáról már szerdán írtunk. Életrajzainak – elsősorban a felsőfokú végzettségével kapcsolatos – szépszámú ellentmondásaival kapcsolatos védekezését arra alapozza, hogy a honlapjának csak egy részét szerkeszti ő, a másik részre nincs befolyása. Ez valamiképpen ugyan magyarázhatná a dobolyi.hu-n megjelent fals adatokat, bár aligha hihetjük, hogy a webmester a saját ujjából szopta: megbízója doktori fokozattal rendelkezik. Azonban ez a magyarázat sem rakja helyre a másutt megjelent hamis vagy ellentmondó adatokat, állításokat.

Dobolyi alapdiplomájával kapcsolatos kétségeket most már egyedül a Pécsi Tudományegyetem képes eloszlatni. Csakhogy ő meg nem akarja. A Népszabadság tegnapi cikkéből kiderül: arról, hogy milyen tanulmányokat végzett Dobolyi, az intézmény vezetése nem nyilatkozik. „Győrfi Zoltán, a PTE szóvivője elmondta, hogy az egyetem jogászai szerint a hallgatók semmilyen személyes adatát sem közölhetik, mivel ezt tiltja az adatvédelmi törvény. Győrfi elismerte, hogy az európai parlamenti képviselő egyetemi tanulmányairól szóló nyilatkozatai ellentmondásosak, és ez kínos az intézmény számára.”

Bizony az. A cikk megírása előtt a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar (EEFFK) minden további nélkül felvilágosította lapunkat, hogy Dobolyi 2001-ben szerezett kiegészítő levelezős humán szervezői diplomát. Szerettük volna megtudni, hogy hősünk miből szerzett alapdiplomát, de az az EEFFK nyilvántartásában nem szerepelt, ezért – s mivel Dobolyi több helyen is szociológusi végzettséget szerepeltetett – fordultunk adatkérelmünkkel az egyetem Bölcsészettudományi Karához (BTK). Ott azonban Somos Róbert dékán jogalap megjelölése nélkül utasította el kérelmünket. Megítélésünk szerint tévesen.

Tegnap kérelemmel fordultunk Péterfalvi Attila adatvédelmi biztoshoz, hogy foglaljon állást négy kérdésben: Megtagadhatja-e a felsőfokú intézmény, hogy egy adott személy végzettségre vonatkozó adatokat (szak, kar, év) egy kérelmezőnek átadjon? Megtagadhatja-e, ha az a személy közszereplő (például parlamenti képviselő)? Megtagadhatja-e, ha az a közszereplő számos helyen (igaz, ellentmondásosan) maga hozta nyilvánosságra a végzettségét és diplomáinak évét? Megtekinthetők-e, nyilvánosak-e az egyetemi szakdolgozatok?

Dobolyi most azt mondja, ő sohasem mondta magáról, hogy PhD-fokozatot szerzett volna, csak annyit, hogy doktori iskolába járt/jár. Ehhez képest új fejleménynek számít, hogy a tegnapi Magyar Nemzet leközölte a politikus angol nyelvű névjegykártyáját, amelyen „Dr. Alexandra Dobolyi” névvel szerepel.

© mszp.hu










Emellett újabb „elírás(ok)ra” bukkantunk az MSZP EP-képviselőit bemutató oldalon is: ezek szerint Dobolyi „1998-ban szerzett diplomát a Janus Pannonius Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, szociológia szakon. 2002-ben PhD fokozatot szerzett [sic!]. 2002-től az MSZP Nemzetközi Titkára.”

Valakinek mihamarább rendet kéne tenni.

Zádori Zsolt