Felforgatja-e a jogot a magyar gógyi? Hazai MI-megoldások ügyvédeknek, jogászoknak
Bár nem várható el, hogy a világviszonylatban szerény forrásokra támaszkodó magyar gógyi érdemben kihívja a globális szereplőket, itthon is felbukkantak innovatív MI-alapú megoldások, például a társadalomtudományokban.
A Hun-Ren Társadalomtudományi Kutatóközpont égisze alatt működő Poltextlab MI-labor gőzerővel dolgozik a tudományos kutatás svájci bicskájának fejlesztésén. Legsikeresebb projektjük a Bábelgép (The Babel Machine), amelynek már világszerte akadnak lelkes felhasználói.
A Bábelgép demóverziója képes tonnányi mennyiségben osztályozni különféle szövegeket: betáplálható a gépbe akár egy egész ország joganyaga vagy egy újság összes lapszáma, és – attól függően, hogy a felhasználó mire kíváncsi – képes a szövegeket kategorizálni és szempontok szerint elemezni. A modell nem generatív, azaz nem új tartalmakat állít elő, hanem a bedobott szövegeket dolgozza fel, a háttérben a Facebook RoBERTa nevű modelljének származtatott változatával.
A gép egyik sokat használt osztályozási szempontja a hangulatelemzés: annak vizsgálata és értékelése, hogy milyen érzelmi összképet közvetít például egy újságcikk, egy bejegyzés vagy egy beszélgetés. A Bábelgép egy kilencfokú skálán tudja elhelyezni a szövegeket: harag, félelem, undor, szomorúság, öröm, lelkesedés, remény, büszkeség vagy egyik sem. A hangulatelemzés egyrészt kapóra jöhet olyan piaci szereplőknek, akik a saját márkaértéküket vagy a termékeikről a közösségi médiában alkotott véleményeket akarják vizsgálni. A márka külső vizsgálata akár céges tranzakcióknál is segíthet felbecsülni például egy-egy védjegy értékét, ami hagyományosan inkább csak saccolással, átalányérték megadásával történik.