Esett a BUX, emelkedett a Mol a héten

1 perc

2007.07.29. 12:35

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) hivatalos részvényindexe, a BUX egy hét alatt 763,34 pontot, 2,56 százalékot csökkent, pénteken 29 027,41 ponton zárt.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az index hétfőn még új történelmi rekordot állított fel, 30 118 ponton zárt, onnan azonban lefelé vette az irányt, és a hét végéig folyamatosan csökkent, leszámítva a pénteki fél százalékos erősödését, amit azonban kizárólag a Mol jó szereplésének köszönhető.

A héten tapasztalt visszaesés a világ szinte valamennyi tőzsdéjét érintette. A pesszimista fordulat Amerikából indult, ahol ismét fellángoltak a jelzálogpiaccal kapcsolatos aggodalmak. A nemzetközivé terebélyesedő hitelpiaci pánik miatt csökkent a befektetők kockázatvállalási hajlandósága, és a rizikósabb eszközöktől, így a részvényektől a biztonságosabbnak tartott befektetési eszközök, elsősorban a fejlett piaci kötvények felé fordultak. A hitelpiaci aggodalmakat tovább erősítették az Argentínából érkező válságjelek.

A BÉT részvénypiacán az elmúlt héten 299 milliárd forint értékben születtek üzletek, szemben az előző hét 155,7 milliárd forintos forgalmával. A forgalom nagyobbrészt a Mol, kisebbrészt az OTP piacán koncentrálódott.

A vezető részvények közül csak a Mol árfolyama emelkedett, a többi papír veszteséggel zárta a hetet. Az OTP árfolyama a héten újabb történelmi csúcsot ért el.

A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 14,85 ponttal, 0,43 százalékkal 3438,30 pontra csökkent.

A Mol az általános pesszimista hangulatban is növelni tudta értékét, az olajrészvény árfolyama 0,84 százalékkal 29 400 forintra emelkedett, forgalma pedig 177,7 milliárd forint volt, ami az összforgalom közel 60 százaléka.

Pénteken reggel olyan sajtóértesülés látott napvilágot, miszerint az OMV osztrák olaj- és gázipari vállalat aznap nyilvános vételi ajánlatot tesz a Mol egészére. Az OMV a nap folyamán cáfolta a hírt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez pedig a hivatali munkaidő végéig nem érkezett bejelentés ajánlatról. Ennek ellenére pénteken óriási forgalomban 2,8 százalékkal drágultak a Mol részvények.