A Fed ismét beavatkozott: 17,25 milliárd dollár a pénzpiacra
Az amerikai Fed csütörtökön ismét likviditásjavító beavatkozásokat hajtott végre: ezúttal összesen 17,25 milliárd dollárt pumpált három külön banki művelettel a pénzpiacokra. Ez elemzők szerint az mutatja, hogy továbbra is konzervatív álláspontot foglal el a jelzálogpiaci válság kapcsán.
A Fed csütörtökön rövid távú nyíltpiaci műveletekkel igyekezett likviditást teremteni: a piacok pénzéhségét mutatta, hogy a különböző tendereken felajánlott hitelekre összesen 159,35 milliárd dollárnyi ajánlat érkezett, amelynek a végül összesen rendelkezésre bocsátott 17,25 milliárd dollár csupán a töredéke.
Az amerikai pénzügyminiszter kedden "szóbeli beavatkozást" hajtott végre a tőkepiacokon. Henry Paulson rózsás képet festett az amerikai és a világgazdaságról: tulajdonképpen mindent dicsért, méltatta az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) készségét a likviditás növelésére, erősnek és egészségesnek nevezte az amerikai iparvállalatokat, a biztosítókat, a bankokat, az elsőrendű hitelek piacait, beleértve az elsőrendű jelzáloghitelekét.
A CNBC tévében elhangzott, propagandaízű nyilatkozatából azonban a befektetők inkább arra a néhány megjegyzésére figyeltek, amelyekben Paulson mindenesetre elismerte, hogy jelenleg át kell értékelni a kockázatokat a hitelpiacokon, mert a nem elsőrendű jelzálogkölcsön-adósok fizetési nehézségei okozta, általános nyugtalanság, a mostani "nem elsőrendű válság" gyökerében, mint mondta, rossz hitelezési gyakorlat érhető tetten. Azt mondta, a kiigazítás folyamata, a hitelpiaci kockázatok újraárazása nem ígérkezik gyorsnak, és némi kárt okozhat a gazdasági növekedésnek is. - A gazdasági növekedés kisebb lesz, mint egyébként lett volna - mondta. Közölte, hogy az amerikai kormány tárgyal a legnagyobb amerikai jelzálogkölcsönzőkkel a módszerek javításáról, és állami szabályozási intézkedések is lehetségesek a piaci módszerek gyengeségeinek kiküszöbölésére.
Előzőleg Paulson telefon konzultált Kodzsi Omi japán japán pénzügyminiszterrel, és megállapodtak, hogy "most egy ideig nagyon oda kell figyelni a tőkepiaci fejleményekre". Omi tokiói sajtóértekezletén azt is elmondta, hogy a Hetek mindazonáltal nem terveznek rendkívüli pénzügyminiszteri értekezletet.
Az amerikai Fed a múlt pénteken fél százalékponttal 5,75 százalékra csökkentette leszámítolási kamatát, miközben alapkamatát változatlanul hagyta 5,25 százalékon. A Fed döntése nem csak azt jelezte, hogy kész javítani a likviditást, hanem azt is, hogy nagy a baj, mondták az elemzők. Utoljára a 2001. szeptember 11-i amerikai terrortámadások után fordult elő, hogy a Fed rendes kamatértekezleten kívül ilyen mértékben csökkentette a diszkontrátát.