Neue Zürcher Zeitung: Orbán zavaros nacionalista vizekben halászik

3 perc

2007.08.24. 12:43

Heves vitákat váltott ki Magyarországon egy szélsőjobboldali mozgalom megalakulása, amely egyúttal politikai elszámolásra is alkalmat nyújt - írta pénteken a Magyar Gárda létrehozásával foglalkozó cikkének felvezetőjében a tekintélyes Neue Zürcher Zeitung, hozzáfűzve: bár komolyan kell venni ezeket a csoportosulásokat, a közvéleményben egyre kisebb támogatottságot élveznek.

A konzervatív svájci újság prágai székhelyű tudósítója "Magyar nyári színjáték szélsőjobboldali díszlettel" című írásában a gárda 56 tagjának a Budai várban történő szombati fölesketését azok közé a groteszk jelenetek közé sorolta, amelyekben az utóbbi években Magyarországon nem volt hiány. A csoport bemutatásához, céljainak ismertetéséhez idézte a "magyargarda.hu" honlapon található jelszavakat, hozzáfűzve: ha valakinek a felhívások nem volnának elegendőek, annak segíthet a tájékozódásban a gárda fekete egyenruhája és a nyilaskeresztes időkre emlékeztető jelvénye.

A külsőségeket félretéve azonban érdemes azon eltűnődni, vajon ki lehet érdekelt a magyarság kiirtásában - folytatta a szerző. Utalt Vona Gábornak, a gárda elnökének, a szélsőjobboldali Jobbik vezetőjének a kijelentésére, amely szerint ezt a témát nem szabad félvállról venni. "Vona komolyan azt hiszi, hogy hazáját támadás fenyegetheti a románok, a szlovákok és a szerbek részéről. Néhány napja kifejtette, hogy nem terroristák veszélyeztetik Magyarországot, hanem a NATO-államok, mindenek előtt a szomszédok" - írta a tudósító, megjegyezve, hogy Vona és a többi polgárőrcsoport vezetője alkalmatlannak tartja a magyar rendőrséget és a hadsereget feladata ellátására.

A szerző megítélése szerint újabb magyarországi "nyári színjátékról" van szó, amely ugyanakkor szorongató érzéseket vált ki, és nem árt óvatosan kezelni a témakört. Egyrészt elég utalni arra, hogy a szélsőjobboldali csoportok már egy ideje nem élveznek széles körű társadalmi támogatottságot, és egyáltalán nincs szó arról, hogy az ország a nacionalista szakadék szélén állna. A szélsőségesek már nem rendelkeznek képviselettel a parlamentben - magyarázta. - Önkormányzati szinten valamivel sikeresebben szerepelnek, néhány településen együttműködve az ellenzéki Fidesszel. Általánosságban mégis úgy tűnik, hogy a józan gondolkodású magyaroknak nincs ínyükre a polgárőrcsoportok tevékenysége, amelyeknek sorában nem a Magyar Gárda az első.

A riadó ennek ellenére nem fújható le, a szélsőjobboldal lankadatlanul szervezkedik - mutatott rá a továbbiakban a Neue Zürcher Zeitung írása. - Mindaz, amit nemzeti ünnepeken vagy labdarúgó-mérkőzéseken tapasztalni lehet, elég nyugtalanító. A kommunista-szovjet uralom ellen kirobbant hősies felkelés tavalyi, ötvenedik évfordulóján lezajlott erőszakos megmozdulások élén szélsőjobboldaliak haladtak, és idén ősszel erőiket egyesítve akarnak felvonulni. A parlament előtt lezajlott tavalyi összetűzések egyik fő szervezőjeként a Jobbik egykori elnökhelyettesét emlegetik.

A lap kiemelte: mindennek fényében nem meglepő, hogy a legtöbb párt világosan elhatárolódott a nemrégiben létrehozott gárdától, jóllehet a csoport betiltását egyikőjük sem szorgalmazta még. Elsősorban a szabad egyesülés jogára utalnak, rámutatva, hogy a betiltásra mindaddig nincs jogi alap, míg a gárda nem követ el büntetőjogi vétséget - írta a svájci újság. Utalt a Mazsihisz álláspontjára, amely szerint (a gárda megalakításával) a radikálisok hozzákezdtek a fegyveres erőszak előkészítéséhez, ami veszélyezteti a közrendet.

A tudósító véleménye szerint a Fidesz újra különleges helyzetbe került. - Az Orbán Viktor volt miniszterelnök köré tömörült, jelenleg rendkívül népszerű fiatal demokraták részéről mindeddig nem hangzott el egyértelmű elítélés a Magyar Gárdával kapcsolatban. Egy szóvivő csupán annyit mondott, hogy a Fidesznek semmi köze a csoporthoz. A többi párt persze - ez már évek óta megszokott forgatókönyv - azonnal felháborodott a kijelentés lagymatagsága miatt, és megkísérli, hogy egyenlőségjelet tegyen a Fidesz és a jobboldali radikálisok közé - mutatott rá a szerző.

A svájci lap tudósítója nehezen érthetőnek találja Orbán viselkedését. Az tudott dolog, hogy a Fidesz-elnök homályos retorikájával és félreérthető gesztusaival évek óta zavaros nacionalista vizekben halászik. Jelenleg azonban széles kormányellenes frontot akar összekovácsolni. A legfontosabb réteget, amellyel követői táborát bővítheti, azok a szocialisták vagy a velük szimpatizálók alkotják, akik csalódtak Gyurcsányban. A jelek arra mutatnak, hogy a stratégia beválik. Ha holnap tartanák a választásokat, a Fidesz jó eséllyel abszolút többséget szerezne.

Amennyiben viszont a Magyar Gárda vagy a többi harcias polgárőrszervezet valóban felvonulásokat rendezne ősszel, amelyek zavargásokhoz vezetnek, annak fő kárvallottja óhatatlanul a Fidesz lenne. A baloldalhoz és a középhez tartozó állampolgárok, akik elutasítják Gyurcsány reformintézkedéseit, semmi pozitívumot nem találnak a gárdához hasonló szerveződésekben, és nem haboznának, hogy a helyzet esetleges elfajulásáért részben a Fideszt tegyék felelőssé. Egyelőre úgy tűnik, hogy ilyesfajta forgatókönyvvel nem törődik a Fidesz. Saját régi stratégiáját követi, amelynek lényege, hogy "meggyengítse a jobboldal vadjait", és bekebelezve őket megszerezze híveik szavazatát.