Bizarr kérdések az állásinterjún

2 perc

2007.09.18. 05:10

A legtöbb álláskereső, akit felvételi beszélgetésre hívnak, számít az olyan, már-már tipikus kérdésekre, mint a „milyen állat/növény lenne?”, vagy „Ötévesen mire vágyott?” Hogyan kerekedhetsz felül zavarodon, és hengerelheted le leendő fönöködet? Szokatlan kérdések, nyerő taktikák.

Az egyik legnagyobb amerikai tanácsadó cég, a Robert Half International nemrégiben felmérést készített a legvadabb interjúkérdésekről, amelyekkel a megkérdezetteket sarokba szorították. Íme néhány azok közül, amelyekkel a felmérésben résztvevők többsége szembesült már.

- Ha vacsorát/partit adna és erre meghívhatna három híres embert, kik lennének azok?
- Milyen könyvet olvasott legutóbb?
- Mi akart lenni tízéves korában?
- Melyik tantárgy volt a kedvence a középiskolában?
- Ha valaki benézne a hűtőjébe, mit találna?

Milyen étel lenne?
© AP
A kérdések egyszerűek, ám rafináltak, éppen azért, mert a legtöbb álláskereső nem ilyen jellegű érdeklődésre számít, amikor megjelenik a felvételi beszélgetésen. Nem biztos, hogy valaha is ezekre a kérdésekre kell válaszolnod, ha valamelyik cég behív egy személyes beszélgetésre, de nem árt, ha fölkészülsz a váratlan helyzetekre is, hogy ne állj bambán, azon elmélkedve, tűzoltó akartál-e lenni ötévesen vagy rendőr.

Gondolkodj, mielőtt kinyitod a szád!

Az első válasz, ami eszedbe jut, nem biztos, hogy a legfrappánsabb, és illik az adott helyzethez. Gondolkodj pár másodpercig, mielőtt válaszolsz, mérlegeld, hogy mi lenne a legtalálóbb felelet – milyen közegben vagy éppen, mit várnak el az adott cégnél, milyen pozícióra jelentkeztél. A szabadszájúság, harsány reakció, túlzott lazaság sok vállalatvezetőben viszolygást kelt, ugyanígy a visszafogott, megfontolt, „lassú víz partot mos" elvet követő magatartás.

Ne veszítsd el a humorérzékedet!

Úgy érzed, hogy hülyét akarnak csinálni belőled, amikor azt kérdezik, mi volt a jeled az óvodában? Humorosan fogd föl a dolgot, és tartsd észben, hogy az egész procedúrának az a célja, hogy leendő munkaadóid kiderítsék, hogyan viselkedsz vártalan helyzetben, mit és hogyan mondasz, megsértődsz-e vagy jól kezeled a helyzetet, visszakérdezel, esetleg visszadobod-e a labdát a kérdezőnek. A humor sokszor segít a kellemetlen pillanatokban, ám nem mindig jársz jól, ha poénosra veszed a figurát, mert viselkedésedből az interjúztatók arra következtethetnek, hogy komolytalan vagy, ez pedig elég lehet ahhoz, hogy kiüsd magad a potenciális jelöltek közül.

Légy stílusos!

Nemcsak a mondanivalód tartalmi része kelti fel az interjúztatók érdeklődését, a felvételi beszélgetés utólagos elemzésekor a formai jegyekre is figyelnek: amellett, hogy milyen stílusban válaszoltál, fontos a beszédmód, a hanglejtés, a hangsúly, a hangerő, a gesztusok, stb. Az sem elhanyagolható szempont, mennyire vagy kreatív, hogyan viselkedsz válsághelyzetben, hogyan kommunikálsz/viselkedsz az emberekkel, leendő üzletfeleiddel, tartod-e a szemkontaktust, miközben partnereddel beszélsz.

Ne dobd be a törölközőt!

Még akkor se add föl, ha úgy érzed, hogy az interjút menthetetlenül elbénáztad! Lehet, hogy az interjúztatóban mindez pozitívan csapódott le, hiszen ő nem ismer, nem tudja, mire vagy képes, ha nem hivatalos beszélgetésen veszel részt. Akkor se csüggedj, ha a frappáns válaszok utólag jutnak eszedbe, és az adott pillanatban – az állásinterjún – csak középszerű, ám korrekt válaszokat adsz. Tapasztalataidat egy későbbi felvételi beszélgetésen még kamatoztathatod!