A Fed 1/3-os recessziós esélyt ismert el a kamatvágással

3 perc

2007.09.19. 13:31

Az amerikai gazdaság recesszióba süllyedésének egyharmados esélyét ismerte el a Federal Reserve a váratlanul nagymértékű kamatcsökkentéssel, áll a Moody's Investors Service Londonban kiadott első gyorselemzésében. Más londoni elemzések szerint további Fed-kamatcsökkentés várható még az idén, az euróövezeti jegybank pedig hosszabb szünetet tart szigorító ciklusában.

A Fed monetáris testülete (FOMC) előző este fél százalékponttal 4,75 százalékra csökkentette irányadó rövid távú kamatcélját, és ugyancsak fél százalékponttal 5,25 százalékra a diszkontkamatlábat.

A Moody's értékelése szerint a Fed által ritkán alkalmazott fél százalékpontos kamatcsökkentés és a diszkontkamatláb egyidejű csökkentése arra mutat, hogy a jegybank "rendkívüli lépésekre is kész" a bizalom erősítése és a likviditás helyreállítása végett. A nemzetközi hitelminősítő szerint a remény most az, hogy az agresszív kamatcsökkentés "sokkja" lehetővé teszi az ésszerűen árazott hitelkínálat újbóli megjelenését a pénzügyileg rendben lévő kölcsönfelvevők számára. A cég hozzáteszi: az amerikai gazdaságnak "rendkívüli változásra van szüksége ahhoz", hogy a lakóingatlan-eladásokat stabilizálni lehessen.

A nem elsőrendű - subprime - jelzálogadósok törlesztéseivel kapcsolatos befektetői aggodalmak miatt elsősorban az amerikai lakóingatlan-hitelpiac ingott meg súlyos mértékben az utóbbi hetekben. A befektetői kereslet azonban - rég nem látott globális piaci likviditási apályt okozva - világszerte drámai mértékben zuhant az olyan befektetési konstrukciók iránt, amelyekben bármilyen kockázati osztályú értékpapírosított jelzálog-követelés szerepel fedezetként.

A Moody's egy minapi - még az agresszív Fed-kamatcsökkentés előtt kiadott - londoni elemzésében az állt: a nem elsőrendű amerikai adósoknak 2005-2006-ban juttatott jelzálogkölcsönök kedvezményes induló kamatozása általában a következő egy évben lejár, és emiatt 2,5 millió adós nem fizetővé válásával lehet számolni már 2007-2008-ban az amerikai ingatlanpiacon. Ez a jelzáloghitellel tartozó amerikai lakóingatlan-tulajdonosoknak az 5 százaléka, ami rekord arány, de példátlan a hátralékossá váló jelzálog-kötelezettségek értéke is, amely várhatóan eléri a 400 milliárd dollárt, állt a hitelminősítő minapi elemzésében.

A Fed-kamatcsökkentésről szerdán kiadott új londoni Moody's-elemzés szerint a csökkentés mértéke jelzi, hogy a Federal Reserve egyetért az egy éven belüli amerikai recessziónak átlagosan 32 százalékos esélyt adó piaci konszenzussal. A Moody's maga egyébként ennél is borúlátóbb. A hitelminősítő rendszeres globális hitelfolyamat-elemzéseinek egyik múlt heti összeállítása szerint a ház most 40 százalékosra becsüli az amerikai recesszió esélyét.

Ugyanilyen, 40 százalékos esélyt jósolt az amerikai recessziónak a következő egy évre szerdán Londonban kiadott új, havi világgazdasági előrejelzésében az Economist Intelligence Unit (EIU). A világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző és előrejelző cége alaposan megemelte az amerikai recessziós kockázatra adott prognózisát, amely az előző havi hasonló jelentésben még 30 százalék volt.

Az EIU alapforgatókönyve az, hogy az amerikai gazdaság az idén recesszió nélkül is mindössze 1,9, és a jövő év egészében is csak 2,1 százalékkal növekszik. Ez utóbbi is rontott előrejelzés: a ház a múlt hónapban még 2,3 százalékos amerikai növekedéssel számolt 2008-ra.

A cég a szerdán kiadott új előrejelzésben azzal számol, hogy az euróövezeti jegybank a 2005. december és 2007. június között végrehajtott, 2,00 százalékpontos kamatemelés után most hosszabb szünetet tart, 2008 harmadik negyedévéig, amikor egy negyed százalékpontos kamatemelés valószínű. Az EIU szerint az euróövezeti növekedés üteme az idén 2,5, jövőre 2,2 százalék lesz.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlegének szerdai elemzése szerint a Fed-kamatcsökkentéshez fűzött közleményből ugyan nem tűnik ki erőteljes pénzügypolitikai hajlam egyik irányban sem, és azzal, hogy a FOMC a nagymértékű csökkentéssel potenciálisan a fejlemények elé került, a testület megteremtette a feltételeit annak, hogy a keddi kamatdöntéssel letudja az enyhítést. Ez a forgatókönyv azonban csak akkor érvényes, ha az október 31-éig esedékes amerikai makroadatok és pénzügyi fejlemények meglehetősen kedvezőek lesznek.

A ház azonban inkább azzal számol, hogy a növekedési jelzőszámok továbbra is gyengék maradnak, és valószínűbbnek tartja, hogy a Federal Reserve a következő hónapban ismét kamatot csökkent, negyed százalékponttal, áll az elemzésben.

A JP Morgan szerint is a fél százalékpontos kamatcsökkentés alapvető üzenete az, hogy a Fed kész agresszív lépésekre, "ha életveszélyben látja a növekedést". Az elemzés szerint elsősorban a Fed "akcióelszántsága", semmint a növekedéssel kapcsolatban megfogalmazott aggodalmai magyarázzák a kamatcsökkentésre adott azonnali erőteljes piaci reakciót. A JP Morgan szerint ugyanakkor azok a feltörekvő piaci jegybankok, amelyek az inflációs nyomás miatt már belekezdtek a szigorító ciklusba, ezt várhatóan folytatni is fogják, annak ellenére, hogy a Fed-csökkentések és a várható euróövezeti emelési szünet hagy nekik valamely pótlólagos időt a pénzügypolitikai ösztönző hatás leépítésére.

A cég szerint az a néhány feltörekvő piaci jegybank, amely enyhítési ciklusban jár, valószínűleg meg is marad ebben az üzemmódban, ha az infláció és az inflációs kilátások dinamikája nem romlik. A JP Morgan az európai feltörekvő térségből két jegybankot sorolt ebbe a csoportba: a magyart és a törököt.