Nyelő automaták

2 perc

2007.02.27. 22:00

Tucatnyi cég mozdult rá már az első hetekben a vizitdíj-automaták 2007-re 0,5-2 milliárd forint közöttire becsült...

Tucatnyi cég mozdult rá már az első hetekben a vizitdíj-automaták 2007-re 0,5-2 milliárd forint közöttire becsült piacára. Az intelligensebb, bővíthető szoftverrel rendelkező masinákat kínálók többsége a betegnyilvántartó rendszerek révén már hosszabb ideje jelen van az egészségügyi intézményekben. Az egyszerűbb, olcsóbb, elsősorban díjfizető funkcióval bíró berendezéseket pedig leginkább olyan vállalkozások gyártják, amelyek egyéb terminálok - például parkolóórák - előállításán edződtek. A legdrágábban kínált modellek 2 millió forint körül vannak, de alapfunkciós, érintőképernyő nélküli, érmével működő, pénztárgépként nem használható berendezés már 300 ezerért is vásárolható. A kettő közé lőtte be masinái árát a Műszertechnika Holding Zrt. és az Onlinet Kft. A félmillió forintos alapautomata mellett 900 ezer forintért már betegirányító rendszerbe integrálható változatot is ajánlanak, háziorvosoknak pedig ezeknél olcsóbban is kínálnak terminálokat.

Az Országos Baleseti és Sürgősségi Intézetben három cég közösen helyezett el egy Medsys8 névre keresztelt mintaautomatát, ami akár öt ember munkáját is kiválthatja. A beüzemelést a Patient Media Kft. finanszírozta, amely kijelzőinek, plazmaképernyőinek az informatív funkció mellett reklámfelületként történő alkalmazásában látja az üzletet. E projekt másik résztvevője a Meditcom Kft. - amelyből Kóka János, jelenlegi gazdasági miniszter 2004-ben kiszállt. A szoftverfejlesztő cég ügyvezetője, Zsolnai Gábor úgy nyilatkozott: az automaták üzemeltetését nem ők végzik, tehát az nem is jelent számukra bevételt, a céljuk az, hogy az ő betegirányító rendszereik kezelni tudják a vizitdíj-automatákkal kapcsolatos feladatokat is. A Minor Rendszerház Zrt. 1 millió forinttól kapható automatáinak egyik szoftverfejlesztője szintén a Meditcom. A Medsys8-at fejlesztő triumvirátus harmadik szereplője, a Medical Systems Hungary ügyvezetője, Pusztai László úgy véli: a vizitdíj-automata elsősorban a terminálokat gyártóknak lehet jó biznisz, a szoftverfejlesztőknek - legalábbis rövid távon - nem. Ez lehet az oka annak, hogy a Siemens is egyszerűsített konstrukcióval jelentkezett, bár annak alapára is eléri az 1 millió forintot. Az Albacomp 380 ezer forintért dobott piacra egy egyszerű masinát, amely az OEP-adatbázishoz csatlakozva vizitdíjmentességet igazoló bizonylat kiállítására is alkalmas - mondta Minárovits János vezérigazgató-helyettes. Az árak mennek még lefelé: áprilisra tervezi a Pannon Tikett Kft. a mindössze 165 ezer forintos automatájának bemutatását. A szintén a parkolási, illetve az autópályamatrica-bizniszből ismert EME Zrt. a mobiltelefonról történő vizitdíjfizetés elterjesztésén dolgozik.

Amennyire beindultak a különféle berendezéseket kínáló cégek, annyira tartózkodóak egyelőre a felhasználók. Elvileg csaknem 8 ezer alkalmazó jöhet szóba - kis híján 7 ezer háziorvos, mintegy 150 kórház és közel hatszáz rendelőintézet -, a többségükben azonban adminisztrátorok szedik a pénzt, és állítják ki a nyugtákat. Az Egészségügyi Minisztérium kínált némi pályázható támogatást a masinák beszerzésére, ám ez csak az egyszerűbb változatok árához képest számottevő. Aki február közepére beüzemelte az automatát, az a vételár 30 százalékát megkaphatta, ez azonban nem lehetett több 250 ezer forintnál az alapfunkciós gépek esetében, és a fejlettebb berendezések beszerzésekor sem haladhatta meg a 300 ezret. Az április 30-áig pályázók már csak kategóriánként 50 ezer forinttal alacsonyabb összegre számíthatnak. A tárca eddig összesen harminc gépre, 16 intézménynek ítélt meg támogatást, közel 6 millió forint értékben. A gyártók viszont minden vevőcsalogató kedvezményt bevetnek, egyebek közt halasztott fizetést, részletfizetést, lízing- és bérletkonstrukciókat.

KOVÁCS ANDREA