Magyarországon nem divat az önkéntes munka

1 perc

2007.10.11. 14:50

Az Európai Unió tíz polgára közül mintegy nyolc tartja úgy, hogy mások önkéntes segítése életük fontos velejárója, noha tízből mindössze hárman vesznek tevékenyen részt közösségi munkában - derül ki a TNS közvéleménykutató vállalat által az Európai Bizottság megbízásából készített legfrissebb felmérésből.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Magyarországon az aktív önkéntes munkában való részvétel aránya az EU-átlagnál jóval alacsonyabb, 17 százalék. Lengyelország, Portugália, Litvánia és Bulgária ennél is rosszabb mutatókkal rendelkezik.

A 27 tagállamban mintegy 26 800 embert megszólaltató kutatás másik következtetése az, hogy bár a legtöbb európai (65 százalék) nem vesz aktívan részt önkéntes munkában, illetve nem végez ilyet - legalábbis nem a kérdőívben felsorolt szervezeteknél -, az európai átlag nagy különbségeket rejt az egyes tagállamok között.

Egyes országokban meglehetősen magas azok száma, akik saját bevallásuk szerint valamely szervezetnél aktív önkéntes munkát végeznek, vagy abban részt vesznek. Az eredmények szerint Ausztriában (60 százalék), Hollandiában (55 százalék), Svédországban (53 százalék) és Németországban (52 százalék) a válaszadók több mint fele számolt be arról, hogy a felsorolt szervezetekben aktívan tevékenykedik. A részvétel aránya Bulgáriában (10 százalék), Litvániában (11 százalék) és Portugáliában (12 százalék) a legalacsonyabb.

A "tettrekészség" iránti hajlandóságot két társadalmi-demográfiai tényező befolyásolja: az emberek foglalkozása és iskolázottsága. A vezető állásúként besorolt válaszadók mintegy fele (49 százalékuk) aktívan végez önkéntes munkát, illetve részt vesz a felsorolt szervezetekben, míg a munkanélkülieknél ez az arány csupán 20 százalékos.

Nincs összefüggés aközött, hogy az önkéntesek milyen arányban vesznek részt a szervezeteket segítő munkában és aközött, hogy főállásuk lehetővé teszi-e szakmai, családi és magánéletük egyensúlyát, illetve hogy munkájukat feszültségekkel telinek és nehéznek találják-e - olvasható a közleményben.

A világ második legnagyobb piackutató hálózatához, a TNS-csoporthoz tartozó TNS Hungary árbevételének növekedése az utóbbi években rendre meghaladta a piac bővülési ütemét, így jelenleg a magyar piackutató vállalatok rangsorában az ötödik helyet foglalja el.