Embernek tekintik a kisgyermekek a robotokat

2 perc

2007.11.07. 14:00

Meglepő eredményekkel zárult az első olyan kutatás, amely a robotok és a kisgyermekek közti kapcsolattal foglalkozik. A vizsgálat konklúziója szerint a kétéves kisgyermekek teljességgel emberként kezelik a a Sony által fejlesztett QRIO robotot, állítja a New Scientist.

Az emberformájú QRIO-t hozzávetőlegesen emberi viselkedéssel ruházták fel programozói a kísérlet időtartamára: kuncogott, ha a fejéhez értek, időnként leült, illetve lefeküdt a padlóra, amikor elemei lemerültek. Egy külső, a kísérletet figyelő operátor gombnyomásra tudta a robot szemeit arra a kisgyerekre irányítani, aki éppen a robottal foglalkozott, illetve őáltala tudott a QRIO integetni, ha éppen el kellett búcsúznia valakitől. "Arra számítottunk, hogy egy pár óra után elmúlik a varázs, a korábbi robotokkal legalábbis ez volt a tapasztalatunk", nyilatkozta a New Scientistnek Javier Movellan, a University of California munkatársa. "A gyerekek azonban több héten keresztül foglalkoztak a QRIO-val, egyre jobban kötődtek hozzá, olyan kapcsolatot alakítottak ki vele, amilyet hasonló korú embertársaikkal szokás."

A kísérletben résztvevő másfél-két éves gyerekek a robotot főként kezein, nem arcán vagy lábán érintették meg. "Ebben az életkorban az érintések gyakoriságából nagyon jól meg lehet állapítani, hogy az adott gyermek mennyire képes társasági viszonyok kialakítására", jegyezte meg ezzel kapcsolatban Movellan.

A QRIO-t sokkal nagyobb gonddal és figyelemmel kezelték, mint a hasonló külsejű, de nem mozgó robotot, sokkal többször is dajkálták és ölelgették. A kísérlet során készült videókból az is megállapítható, hogy a hónapok múltával a robotokkal kialakított kapcsolat minősége is javult.

Idővel a gyermekek a robot hogyanlétével is elkezdtek foglalkozni: felsegítették, amikor az elesett vagy apró "gondoskodó" játékokat űztek vele, például letakarták egy takaróval és jóéjt kívántak neki, amikor az elemei lemerültével ledőlt a padlóra. A gépember viselkedése nagyban megváltoztatta a felé irányított magatartást - amikor átprogramozták, hogy egész nap csak táncoljon, a gyerekek gyorsan elvesztették iránta az érdeklődést és csak akkor kezdtek el rá megint figyelni, amikor visszatért "régi önmagához".

Movellan szerint a jelenlegi technológiai szinten fejlesztett robotok már képesek arra, hogy irántuk a kisgyermekek hosszú távú érzelmi kötődést alakíthassanak ki. "Meg kell találnunk azokat a dolgokat, amelyekben a robotok jobbak, az emberek pedig foglalkozzanak azzal, amiben ők a jobbak", vélekedett Movellan annak kapcsán, hogy a robotok az osztálytermek hasznos elemei lehetnének-e a jövőben.