Hegedülő robotot mutattak be Japánban

2 perc

2007.12.06. 13:27

A világ első robothegedűsét mutatta be csütörtökön - számos más humanoid automatával együtt - a japán Toyota autógyártó cég, kiemelve, hogy a robotikai fejlesztések bizonyos eredményeit fel lehet majd használni az új autómodellek gyártásánál is.

Videón a robothegedűs
Akit jobban érdekel, mire képes Robina, az két videón is megtekintheti a Toyota új robotját. A két rövid japán anyagban Robina begördül a közönség közé, illetve autogramot ad. (A linkek közvetlen videofájlokra mutatnak!)
A humanoid robothegedűs hibátlanul játszotta le a kottáját az elképedten figyelő tokiói közönség előtt. Bár a melódia egyszerű volt, az előadáshoz igazi csúcstechnológia volt szükséges, hiszen az ujjak finom játékát, a fogásokat kellett maximális pontossággal reprodukálni a sikerhez.
 
A Toyota évekkel ezelőtt megkezdett robotikai programjának nem ez volt az első szenzációja: 2005-ben már bemutatott olyan balettet, amelyet robottáncosok lejtettek és gyártott már humanoid - emberre emlékeztető formájú - robotlemezlovast és -trombitást is, ám eddigi termékei még senkinek nem hegedülték el a nótáját.
 
Vatanabe Kacuaki, a Toyota elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a cég 1980 óta alkalmaz robotokat az autógyártásban, ezeket folyamatosan tökéletesítve alkalmassá tették differenciált feladatok teljesítésére. E fejlesztések nyomán most a Toyota gyorsítani kívánja azoknak a robotoknak a kialakítását, amelyek a társadalom életét javítják.
A maestro húzza a nótát
© AP

 
A csütörtökön bemutatott humanoidok között van a Robina nevű új géplény, amely (aki?) a cég múzeumának látogatóit tájékoztatja és kalauzolja: Robina nemcsak mindent tud a Toyota autóiról, de arra is képes, hogy "szemét" arra a személyre szegezze, akivel "beszél" és autogramot is képes adni, ezzel bizonyítva sokoldalúságát.
 
Az autógyár legújabb "járműprototípusa" egy intelligens guruló karosszék, amelynek segítségével a mozgáskorlátozott személyek feltöltött akkumulátorral egy óra alatt 20 kilométert tehetnek meg: a 150 kiló súlyú, fürge karosszék leereszkedik "beszállásnál" majd újra felemelkedik, mozgása közben önműködően kitér az akadályok elől, különleges rugózása révén maga képes "fellépni" a járdára, stb. Az erre a célra kifejlesztett technológiákat a jövőben igazi autómodelleknél is hasznosítani lehet majd.
 
Ami a két lábon járó humanoidokat illeti, a Toyota-bemutatón filmen mutatták be, hogy még akkor is képesek talpon maradni, ha egy igazi ember durván fellöki őket.
 
A Toyota vezetője elmondta: a jövő évi tervek között szerepel, hogy maga a cég is "alkalmaz" majd létesítményeiben speciális feladatokra kifejlesztett robot kisegítő "munkatársakat", és kórházi kísérleteket kezd humanoidokkal betegápolási teendők ellátására.
 
Kacuaki egyben arra hívta fel a partnereit, hogy fogjanak össze olyan gazdaságos modellek kifejlesztésére, amelyek révén 2010-zel kezdődő évtizedben a háztartási és betegápoló robotok alkalmazása tényleges gyakorlattá válhat.