Recesszió és stagfláció fenyegeti hazánkat

3 perc

2007.12.19. 10:56

A magyar gazdasági növekedést fenntartó egyetlen hajtóerő jelenleg az export, de mivel a külső kereslet kilátása is gyengül, növekszik a kockázata annak, hogy a gazdaság jövőre recesszióba kerülhet – áll az egyik vezető nemzetközi befektetési bankcsoport előrejelzésében. Más londoni elemzők csökkentették jövő évi növekedési jóslatukat.

A BNP Paribas által a négy térségi gazdaságról összeállított 2008-as prognózis magyarországi fejezete szerint a feszes pénzügy- és költségvetési politikai elegy miatt lassan kél csak életre a fogyasztás és a beruházási tevékenység. A keresleti nyomás hiánya ellenére ugyanakkor magas maradt, sőt a negyedik negyedévben gyorsult is az infláció, az élelmiszerek és az üzemanyag drágulásának, valamint a forinterősödés egyidejű lassulásának együttes hatására.

A BNP Paribas előrejelzése szerint az éves összevetésű inflációs számok 2008 tavaszáig magasak is maradnak; a ház azzal számol, hogy a drágulási ütem a második félévben enyhül éves alapon számolva 4 százalék körüli szintre.

Az elemzés Magyarországról szóló fejezete a Stagflációs félelmek címet viseli; rövid időn belül ez a második olyan londoni elemzés, amely a magyar gazdasággal kapcsolatban stagflációt – magas inflációval kísért stagnáló növekedést – emleget. Múlt havi előrejelzésében a Merrill Lynch nemzetközi pénzügyi szolgáltató londoni befektetési részlege is azt írta, hogy az elmúlt időszak makroadatai „stagflációt környékező” állapotban tüntetik fel a magyar gazdaságot. Ez a ház azzal számol, hogy az idei negyedik negyedévben a magyar gazdaság éves összevetésű növekedési üteme jóval 1 százalék alá, 0,6–0,7 százalékra csökkent tovább a belső fogyasztás recessziója miatt, ami az elemzés szerint a magas infláció ellenére a pénzügy-politikai enyhítés folytatása mellett szól.

A BNP Paribas londoni előrejelzése is azt jósolja, hogy – jóllehet eddig a magas infláció és a befektetői kör kockázatkerülési hajlamának erősödése késleltette az MNB enyhítési ciklusát – a reálgazdaság jelenlegi és előre jelzett állapota jövőre további kamatcsökkentéseket indokol.

A cég fenntartja azt az prognózisát, hogy a magyarországi jegybanki alapkamat jövőre 6,50 százalékig csökken, de azt várja, hogy a 2008-as utolsó kamatcsökkentés az általa eddig valószínűsített második negyedév helyett áttolódik a harmadik negyedévre.

A 6,50 százalékos jövő évi kamatmélypont megegyezik a szélesebb körű londoni konszenzussal; ennél agresszívabb előrejelzést adott a Merrill Lynch, amely 6,25 százalékkal számol.

A nagy londoni házak mindazonáltal egyöntetűen azt várják, hogy a magas infláció miatt a magyarországi monetáris enyhítési ciklus még több hónapig szünetel. Az előrejelzések zömmel februári-márciusi folytatással számolnak, de van olyan cég, a Goldman Sachs (GS), amely fél évi szüntet valószínűsít.

A Goldman Sachs meg is erősítette ezt az előrejelzését a felzárkózó piacokról Londonban kiadott jövő évi átfogó elemzésében. A prognózis Magyarországgal foglalkozó fejezete nem említ recessziós veszélyt, de e cég szerint is stagnálni fog a háztartási fogyasztás, mivel a reáljövedelmek idei csökkenésének pótlására idén felhalmozott új lakossági adósságállomány 2008-ban szűkíti a háztartások mozgásterét.

Az euróövezet várható lassulása sem fogja segíteni a helyzetet, mivel jelenleg a külső kereslet a magyar gazdaság egyetlen motorja, áll az elemzésben. Ezért a Goldman Sachs 1,8 százalékra – a londoni konszenzus alatti szintre – csökkentette 2008-as magyarországi növekedési előrejelzését az eddigi 2,2 százalékról (a cég 2007-re 1,3 százalékot vár), ugyanakkor 2009-ben már 3 százalékos gazdasági növekedéssel számol, mert addigra szerinte megszűnik a költségvetési politika megszorító jellege, és az euróövezetben is gyorsulás várható.

A GS kitart azon nézete mellett, hogy egészen 2008 első felének végéig 7,50 százalékon marad az MNB alapkamata. A ház 12 havi távlatban 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést jósol, de ehhez azt feltételezi, hogy a forint ingadozási sávját "valamikor a második félévben" eltörlik. Ha ez mégsem történnék meg, az elemzés szerint a Goldman Sachs alapeseti forgatókönyve változatlan kamatszintet valószínűsít 2008-ra.

A ház előrejelzése szerint az euró forintárfolyama fokozatosan közelíteni fog a 245-höz, és az MNB-nek szüksége is van erre, hogy "közel kerülhessen" a 2009-es inflációs célhoz. A forintot azonban változatlanul a térség kockázatosabb, a befektetői kockázatvállalási hajlam változásaira érzékeny valutái közé sorolják, és ha külső okok miatt jelentősebben gyengülne, az MNB akár kamatemelésre is kényszerülhet, áll a GS londoni elemzésében.

A Goldman Sachs fő forgatókönyve az, hogy "a politikai zajongás ellenére" Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a helyén marad, és "igen csekély" az esélye az előrehozott választásoknak, akkor is, ha az ellenzék meggyőző fölénnyel megnyeri "a második negyedévben esedékes" népszavazást.

Az elemzés szerint Gyurcsány Ferencnek "egyszerűen nincs hiteles alternatívája" a szocialista pártban. Annak kockázata, hogy mégis lecserélik, 2008 közepe táján lesz a legnagyobb, utána viszont már egyre kevesebb idő maradna egy új jelölt "felépítésére" a 2010-es választásokig, jósolják a GS londoni elemzői.