Kiknek, milyen munkalehetőséget kínál a távmunkaház?

2 perc

2007.12.04. 11:51

Huszonkét férőhelyes távmunkaházat adtak át nemrég Örkényben. Magyarország első ilyen jellegű intézménye sokak számára jelentheti az egyetlen esélyt a boldogulásra.

A távmunka mint boldogulási lehetőség az ezredfordulón vált széles körben ismertté Magyarországon, tízéves késéssel Nyugat-Európához képest. A hazai munkavállalók 4-5 százaléka minősül távmunkásnak, miközben az EU tagállamaiban ez az arány átlagosan 13 százalék, az Egyesült Államokban pedig minden negyedik munkavállaló távmunkás - derül ki a távmunka-információs oldal, a Telework-center adataiból.

Ma már szűkebb értelemben azok tekinthetők távmunkásnak, akik számítástechnikai eszközökkel, rugalmas munkaidőben dolgoznak, infokommunikációs eszközök segítségével hidalják át a munkaadótól való távolságot - olvasható a Magyar Távmunka Szövetség által összeállított Elektronikus távmunka tananyagban, amelyet minden jelentkezőnek el kell sajátítania, ha alkalmazóitól távol kíván dolgozni. A távmunka előnye éppen ez: nem kell naponta bemenni a munkahelyre, ez pedig különösen a kismamáknak, háziasszonyoknak kedvez, illetve azoknak, akik - családi kötelezettségeik vagy elfoglaltságaik miatt - rugalmas munkaidőben dolgoznának.

Az első hazai távmunkaházat október 25-én adta át Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter Örkényben. A közel 200 négyzetméter alapterületű, kétszintes létesítmény 22 távmunkás befogadására alkalmas, s elvileg november végétől vehetik igénybe a dolgozók, amint a távmunkásokat foglalkoztató cégek az örkényi önkormányzattal megkötik a bérleti szerződést. A ház ötlete másfél éve körvonalazódott, kivitelezésére az Interreg EU-s fejlesztési program keretében került sor - vázolja a Hálónak Sponga Mónika, az intézmény főelőadója.

A ház azoknak az esélye, akik a számítógép és az internet hiányában nem tudnak otthon dolgozni. Az örkényi ház munkaállomásaihoz internet-hozzáféréssel ellátott számítógép és IP-alapú telefon tartozik, a helyiségekben faxkészülék és fénymásoló található. A létesítményben bérelhető munkahelyek éves díja átlagosan ezer euró (kb. 250 ezer forint), ezt a munkaadó és az önkormányzat a munkavégzés jellegétől és a munkáltató igényeitől függően alakítja ki.

A távmunkaház egyfajta szatellit-iroda, vagyis a távoli telephellyel rendelkező cégek egyszerűen kiutalhatják a munkát munkavállalóiknak. Működési költségük így kisebb, hiszen vidéken nemcsak az alkalmazottak bére alacsonyabb 30 százalékkal, mint a fővárosban, de a bérleti díjak is csekélyebbek. A belépőkártya-rendszerrel viszont a munkaadó távolról is ellenőrizheti alkalmazottai jelenlétét.

A távmunkások elvileg adatrögzítést, adatfeldolgozást, telefonos értékesítést, adatfelvételt, telefonos ügyfélszolgálatot vagy akár könyvelést is vállalhatnak. Ehhez persze alapos szakmai ismeretekre van szükség. Az önmagukat részletes adatlappal regisztrálókat adatbázisból választják ki a munkaerőre vadászó cégek. Hogy az esélyeiket növeljék, a Lépj egyet előre! nevű program keretében szerezhettek OKJ-s számítógépkezelői bizonyítványt a távmunkára áhítozók.