Feszültség az oroszországi British Council körül

2 perc

2008.01.14. 15:16

A Britich Council (BC) az orosz tilalom ellenére folytatja oroszországi tevékenységét, mivel bezárása nem jogszerű - mondta hétfőn Tony Brenton moszkvai brit nagykövet, akit bekérettek a moszkvai külügyminisztériumba. Korábban a szentpétervári BC-iroda közölte, újra kinyit, noha az orosz külügyminisztérium tavaly decemberben felfüggesztette a brit kulturális intézet vidéki részlegeinek működését.

A nagykövettel Vlagyimir Tyitov külügyminiszter-helyettes közölte, hogy Moszkva ezt az álláspontot szándékos provokációnak tekinti, amelynek célja a brit-orosz viszonyban fennálló feszültség fokozása. Moszkva adminisztratív és jogi lépéseket tesz a British Council regionális intézményei ellen, s fenntartja magának a jogot a moszkvai iroda elleni további lépések megtételére.

Újra kinyitott a British Council szentpétervári irodája hétfőn a karácsonyi szünet után annak ellenére, hogy az orosz külügyminisztérium tavaly decemberben felfüggesztette a brit kulturális intézet vidéki részlegeinek működését.
 
"A British Council folytatni akarja a munkáját Oroszországban. Reméljük, hogy fogunk találni megoldást" - mondta Stephen Kinnock, a British Council szentpétervári irodájának vezetője.
 
Az orosz külügyminisztérium tavaly decemberben úgy döntött, hogy a British Council 2008-ban már nem nyithatja meg regionális részlegeit Szentpéterváron és Jekatyerinburgban. A tárca döntését Nagy-Britannia Oroszországgal szembeni "barátságtalan lépéseivel" magyarázta. London tavaly júliusban kiutasított négy orosz diplomatát válaszul arra, hogy Moszkva nem volt hajlandó kiadni a Litvinyenko-gyilkosság elkövetésével meggyanúsított Andrej Lugovoj orosz üzletembert.

A moszkvai külügyminisztérium közölte hétfőn, hogy leállítja a vízumkiadást a British Council újonnan jövő munkatársainak, akik a szentpétervári és a jekatyerinburgi irodában dolgoznának, miután London nem teljesítette a kulturális intézet két irodájának bezárására vonatkozó orosz utasítást.

"Oroszország nemzetközi provokációnak tekinti az ilyen lépéseket, amelyek célja feszültség szítása az orosz-brit kapcsolatokban" - olvasható a minisztérium honlapjára feltett közleményben.

Nagy-Britannia törvénytelennek nevezte a decemberi utasítást, hogy január elsejével zárják be a két irodát, s azok hétfőn - a hosszú orosz újévi szünet után - folytatták munkájukat. A hétfőn bejelentett orosz szankciókat London a nemzetközi jog megsértésének minősítette.

Mihail Kaminyin, az orosz külügyminisztérium szóvivője kijelentette: Moszkva semmiképpen nem hozza összefüggésbe a kialakult helyzetet az orosz-brit kapcsolatok más kérdéseivel, és a két fél más ügyeket - például a vezető orosz múzeumok gyűjteményéből összeállított londoni kiállítást -sikeresen megoldott. Kaminyin december 12-én a British Council elleni intézkedést bejelentve arra hivatkozott, hogy a kilencvenes évek eleje óta működő regionális részlegek körüli problémákat kétoldalú egyezmény lett volna hivatott megoldani, de a brit fél Moszkvával szembeni "júliusi barátságtalan lépései megszakították a dokumentum kidolgozását". (A Scotland Yard Andrej Lugovoj orosz üzletembert vádolta meg Alekszandr Litvinyenko volt orosz állambiztonsági tiszt londoni meggyilkolásával, s kérte kiadatását. Amikor Oroszország ezt megtagadta, Nagy-Britannia kiutasított négy orosz diplomatát.)

Brenton nagykövet hangsúlyozta: a problémát úgy kell megoldani, hogy ne keletkezzen kár az orosz-brit együttműködés más szféráiban. A jegyzék, amelyet kézhez kapott, felvázolja a lehetséges előrelépés útjait is. Hangsúlyozta azonban, hogy hiba összefüggésbe hozni a British Council ügyét a Litvinyenko-gyilkossággal, ahogyan ezt az orosz fél teszi.