Felfutóban az európai betegadatbiznisz, hol tart ebben Magyarország?

5 perc

2025.03.28. 17:11

2025.03.28. 17:11

A páciensadatok kezelése, tárolása, felhőszolgáltatásként folyamatosan elérhetővé tétele hatalmas üzletnek ígérkezik – kevéssé meglepő, hogy máris sorban állnak az okostelefonjainkról ismerős óriáscégek. De vajon készen állnak a nemzeti egészségügyi rendszerek a teljes digitalizációra?

“Európai egészségügyi adattér” (EHDS) – ízlelgessük a kifejezést. 2025 végére ugyanis minden EU tagállamnak ki kell jelölnie, vagy létre kell hoznia a páciensek adatainak jogkezelőjét a tavaly elfogadott EHDS szabályozás szerint.

Hogy egy marginálisnak tűnő kérdésből, mint a betegek adatai, hogyan lett egy európai szinten is érzékelt téma, arra a pandémia a megfejtés. A megnövekedett közérdeklődéssel együtt az ebben a szektorban érdekelt vállalatok is bejelentkeztek – 2024 végén sorra tartották az európai egészségügyi adattérrel kapcsolatos brüsszeli szakmai beszélgetéseiket és workshopjaikat azon digitális nagyvállalatok, amelyek készek a digitális páciensadatok felhőalapú tárolására, hozzáférhetővé tételére, kontrollált és biztonságos megosztására.

Mindenekelőtt a Microsoft nyomul Brüsszelben, de az Amazon és a Google is nyíltan lobbizik amellett, hogy az ő felhőszolgáltatásaikba kerüljenek fel a 450 millió európai polgár egészségügyi adatai.

Szintén a több tízmilliárd eurós üzlet lehetősége által hajtva 2024 november elején jelentette be a világ legnagyobb valós idejű egészségügyi adatmenedzsmentet és analitikai szoftverszolgáltatást nyúltó vállalata, a BC Platforms új EHDS-kompatibilis kutatási környezetét. Az új rendszer az ígéretük szerint automatizálja a kórházak belső kutatási igényeinek teljesítését és biztonságos adatcserét, a fokozott kutatási produktivitást ígéretét helyezve a rendszerüket bevezetők innovációs és kutatási horizontjára.

Az EIT Health számításai szerint jelenleg a világon keletkező adatok hozzávetőlegesen 30 százaléka az egészségügyhöz és az azt kiszolgáló iparágakhoz köthető. A orvosi leletek, receptek, digitalizált diagnózisok, online kartokéktól az okosórákig és egészségügyi eszközökig, a genomikáról és a diagnosztikai képalkotásról nem is beszélve – ezek együttesen felfoghatatlan mennyiségű egészségügyi adatot generálnak világszerte. Becslések szerint a digitális egészségügyi adatok piaca 2030-ra várhatóan meghaladja a 97 milliárd eurót.