Trükkök: mivel édesítheti meg a főnök az első napot?

2 perc

2008.02.06. 09:39

Sokat írtunk korábban az első munkanap nehézségeiről: félelmekről, benyomásokról, újdonságokról, amelyekkel az új kollégák első munkanapjukon megküzdenek. Ezúttal a munkaadóknak adunk ötleteket, hogyan segítsék át alkalmazottaikat az első akadályokon. Nem csak vezetőknek!

Az első munkanap lázas izgalmát, a kezdeti bizonytalanságot, a kollégák arcát, a tengernyi nevet, adatot, újdonságot, amelyet pillanatok alatt memorizálni kell, senki sem felejti el könnyen. Nem is kell. A figyelmes, lelkiismeretes vezető emlékeiből, tapasztalataiból merít, amikor új alkalmazott kerül az irodába, aki az ő csapatát erősíti majd. Néhány kedves gesztussal oldani lehet az „újonc” feszültségét, elősegítve, hogy pozitív benyomásokat szerezzen környezetéről, munkatársairól és jövőbeni feladatairól.

Üdvözlet

© sxc.hu
Ücsörgés, várakozás, ideges kéztördelés. Kíméld meg ettől az újonnan érkezőt! Ne hagyd, hogy alkalmazottad órákig ücsörögjön a váróban, és azon morfondírozzon, hogyan fogadják majd, milyen munkahelyi közegbe csöppen. Ha tudod, mikor érkezik, üdvözöld személyesen, ha erre nincs időd, vagy más elfoglaltságod akad, kérd meg egyik munkatársadat, hogy karolja föl az újonnan érkezőt.

Bizalomgerjesztő munkahelyi környezet

Mielőtt befut az új munkaerő, alakítsd ki a helyet, ahol dolgozni fog. Nincs annál kínosabb, mint mikor a jelenlétében azon kell morfondírozni, hová is kerüljön, mert az iroda már így is túlzsúfolt. Egy saját zug, íróasztal, amelynél dolgozhat, és a szükséges munkaeszközök biztosítása azt a benyomást kelti a dolgozóban, hogy érdemi munkát végezhet a cégnél, megbecsülik és számítanak rá.

Barátságos kollégák

Készítsd fel a többieket az új kolléga érkezésére, hogy senkit se érjen kellemetlen meglepetésként betoppanása. A „jé, te itt fogsz dolgozni, nem is tudtam” – típusú megjegyzés nemcsak az újoncnak kínos, a cégvezetőre sem vet jó fényt, ha kiderül, senki sem tudott  a csapat bővítéséről. Első nap mindenkinek jólesik a barátságos üdvözlés, a kellemes fogadtatás. 

© sxc.hu
Alapok a főnöktől

Rengeteg újdonsággal szembesül, aki új munkahelyre kerül. Ezért fordíts néhány percet arra, hogy elbeszélgess új alkalmazottaddal! Törekedj rá, hogy tőled tudja meg a legfontosabb tudnivalókat – neveket, szokásokat, feladatokat, hogy mi, hol található a cégnél -, így elkerülhetitek a félreértéseket. Bíztasd, hogy kérdezzen, ha valamit nem ért, vagy nem tudott első hallásra megjegyezni! A barátságos útbaigazítás – személyes beszélgetés a főnökkel – átsegítheti a friss munkaerőt a kezdeti nehézségeken.

Technikai bázis

Érdemes figyelni arra, hogy az új alkalmazott már első nap hozzáférhessen a céges adatokhoz: telefonszámokhoz, e-mail címekhez, vállalati szabályzathoz, és legyen meg a szükséges technikai bázis – számítógép, munkagépek, telefon, stb. -, amely lehetővé teszi számára az azonnali kezdést. Emellett nem árt, ha megkérsz valakit, hogy álljon az újonnan érkező rendelkezésére: néha nézzen rá, hogy boldogul a rábízott feladatokkal, útbaigazítsa, válaszoljon a felmerülő kérdésekre.

Visszacsatolás

Szánj pár percet arra, hogy az új kollégát első munkanapja végén kifaggasd élményeiről, benyomásairól, tapasztalatairól. Ha van kérdése, ösztönözd arra, hogy föltegye őket. Értékeld teljesítményét! Kíméletesen közöld vele, hogy mi az, amin a hatékony munkavégzés érdekében változtathatna, adj tanácsot neki, és azt se hallgasd el, hogy elégedett vagy teljesítményével (ha tényleg érdemi munkát végzett). A visszajelzésekből képet kaphat arról, hogy mit, hogyan kell csinálnia, ha tökéletesen be akar illeszkedni a csapatba.