Iráni gáz folyhat 2015 után a Nabuccon
A német RWE AG energiavállalat új földgázpiacokat akar meghódítani Közép-Európában annak révén, hogy részt vesz a Nabucco projektben, amely a Kaszpi-tenger térségéből szállít majd csővezetéken földgázt Európába.
A Nabucco tervezett nyomvonala. Folyik az üzlet © wordpress |
Az RWE több földgázt akarnak eladni Közép-és Délkelet-Európában, erősítve az RWE csehországi és magyarországi pozícióit, mondta az ágazatvezető. Magyarországon az RWE-nek részesedése van a Mátrai Erőmű Rt.-ben, az ELMŰ-ben, az ÉMÁSZ-ban, a Fővárosi Gázművekben, a Ddgázban, a TI-gázban, és üzemeltet egy Hochtief-leányvállalatot is. A magyar árampiacon a német E.ON és az RWE részesedése közel 90 százalékos. Az RWE-nek kisebb részesedése van a lengyel földgázpiacon is. Az RWE több földgázt akar eladni a földgázalapú német erőműveknek is.
Az RWE egyike annak a hat cégnek, amely a Nabucco vezetéket építtető konzorciumot, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH alkotja. A többiek, 2004 óta, az osztrák OMV, a magyar MOL, a román Transgaz, a Bulgargaz és a török Botas. A német cég kevesebb mint 10 millió eurót fizetett a konzorciumhoz való csatlakozásáért, mondta Judisch szerdán. Az RWE csatlakozásáról kedd este írták alá a részvényesi megállapodást a tervezetben részes országok vállalati képviselői, az osztrák gazdasági minisztérium bécsi épületében.
A jelenleg hozzávetőleg ötmilliárd euróra becsült beruházás munkálatait 2009-ben kezdenék el, és a vezetéket 2012-ben helyeznék üzembe. Reinhard Mitschek, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH vezetője a hét elején elmondta, hogy a költségek 30-40 százalékát a részvényesek fedeznék tulajdonrészük függvényében, a többit pedig bankhitelekből finanszíroznák. Közölte azt is, hogy noha a csővezeték évi teljes kapacitását 30 milliárd köbméter gáz szállítására tervezik, kezdetben csak tízmilliárd köbméterrel számolnak, azerbajdzsáni, türkmenisztáni és oroszországi forrásokból. Arra a kérdésre, hogy esetleg Iránt is bevonják-e majd a szállítók közé, azt válaszolta, hogy személyes véleménye szerint 2015-től már iráni gáz is folyhat a Nabuccón. Mint megjegyezte, amúgy is tervbe van véve egy második vezetékág, amelynek révén a szállítási összkapacitás évi 60 milliárd köbméterre bővülhet 2030-ra. Akkora becslések szerint az európai gázigény eléri az évi 200 milliárd köbmétert.