A kövérségérzet a túlsúlynál is veszélyesebb

2 perc

2008.02.06. 13:38

Az elhízás egészségügyi hatásaihoz lehet, hogy több köze van annak, hogy rosszul érezzük magunkat kövéren, mint magának a súlyfeleslegnek - mutat rá egy új tanulmány.

A kutatók nemzeti szinten reprezentatív, 170 ezer főnél is nagyobb felnőtt-csoportot vizsgáltak, és rájöttek, hogy a valódi testsúly és a vélt ideális testsúly közti különbség jobban mutatja a lelki és testi egészséget, mint a testtömeg-index (BMI).

"Az elhízás, mint világjelenség lehet, hogy sokkal inkább kapcsolatban van a kövérségről alkotott kollektív elképzelésünkkel, mint az elhízással magával” – mondta a tanulmány vezető szerzője, Peter Muenning, a New Yorki Columbia Egyetem munkatársa. "Továbbra is fontos az egészséges táplálkozás és a testmozgás, de a kövérséget ki kell vennünk az egyenletből. Ha a testzsírt többé nem tekintjük problémának, lehet, hogy nem is elsz többé az" - tette hozzá.

Néhány kutató már korábban gyanította, hogy a megbélyegzettség okozta stressz egyik faktora lehet az elhízott emberek egészségügyi problémáinak, mint például a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség - olvashatjuk az American Journal of Public Health már megjelent márciusi számában. Több mint 170 ezer ember adatait vizsgálták: az aktuális testsúlyt, a vélt ideális testsúlyt, és azt, hogy hányszor küzdöttek rossz közérzettel az elmúlt harminc nap során.

A statisztikai elemzések során azt találták, hogy minél elégedetlenebb volt a vizsgált személy a testsúlyával, annál több „rossz nap”-ról számolt be. Az összefüggés a nem spanyol származásúak és a nők körében volt a legerősebb. Azok a férfiak, akik 10 százaléknyi súlyfelesleggel küzdöttek, 0,9 napon számoltak be rossz testi vagy lelki közérzetről. Akik úgy vélték, hogy 20 százalék feleslegtől kell megszabadulniuk, 2,7 napon gyengélkedtek havonta átlagosan.

A túlsúlyos nőket sokkal inkább kirekesztik, mint a férfiakat, az elhízás valószínűleg kevésbé elfogadott a fehér bőrű lakosság körében. Egy másik tanulmánynak köszönhetően arra derült fény, hogy a túlsúly nem növeli a halálozási statisztikákat azoknál a népcsoportoknál, ahol a kövérség elfogadott. "A népegészségőrőknek és más egészségügyi szakembereknek fel kellene ismerniük, hogy amit manapság az emberek felé üzennek, az sokkal károsabb lehet, mint amennyi hasznát látjuk" - nyilatkozta a kutató.

Már régen felismerték, hogy a „kövér” szó jelentése nem feltétlenül azonos az egészségtelennel. Ennek ellenére, mi orvosok zsigerből azt tanácsoljuk túlsúlyos betegeinknek, hogy fogyjanak le. Nem így kell megközelítenünk az elhízás témakörét – tette hozzá.