Állóháborúnak ígérkezik az orosz-ukrán gázvita
Nem ígérkezik gyors megoldás a legújabb ukrán-orosz gázvitában: az ukrán állami gáztársaság azt állította, hogy semmivel sem maradt a Gazprom adósa. A cég, a Naftogaz Ukrainy egyszersmind biztosított minden érdekeltet afelől, hogy "teljes mértékben szavatolja a földgázszállítást Európa felé".
A közlemény szerint az elsősorban vitatott, 500 millió dolláros adósságrész ügyében a Gazpromnak a RosUkrEnergo közvetítő céghez kell fordulnia, és nem pedig Ukrajnához. Az orosz Gazprom csütörtökön megfenyegette Ukrajnát, hogy hétfőtől leállítja a földgázszállítás egy részét Ukrajnának, hacsak Ukrajna nem rendezi adósságát.
Az orosz gázipari óriás szóvivője szerint Ukrajna 1,5 milliárd dollárral tartozik már korábbi szállításokért. A Gazprom hivatalos közleményben is részletezte a problémát, és abban ígéretet tett arra, hogy az Ukrajnának szánt többletszállítások esetleges leállítása nem befolyásolja majd az európai szállításokat, és nem érinti az Ukrajnába irányuló közép-ázsiai gázexportot sem.
A magyarországi gázellátást jelenleg nem fenyegeti veszély, a magyar fogyasztók teljes körének ellátása biztosított, köszönhetően a téli felkészülési terv maradéktalan végrehajtásának és a kiváló állapotú infrastruktúrának - tartalmazza a Földgázszállító Zrt. közleménye. A magyar földalatti gáztározókban rendelkezésre álló földgáz készletei meghaladják az év ezen időszakára előírt kötelező szintet. Az ellátás biztonságát a hazai termelés és az ausztriai betáplálási útvonal is növeli.
Csütörtök este az EU energiaügyi biztosa, Andris Piebalgs megerősítette, hogy a Gazprom hivatalosan tájékoztatta az Európai Bizottságot: az Ukrajnával kialakult kereskedelmi vita az Ukrajnának szánt orosz gázszállítás fennakadásához vezethet, azonban az EU-ba irányuló gázszállításban nem lesz akadály. Tegnap este az ukrán kormányfő azt ígérte, hogy nem lesz gond az ukrán gázellátással. A vidéken tartózkodó Julia Timosenko azt mondta, hogy "minden felmerült problémát megoldanak, Ukrajna gázellátásával nem lesznek gondok".
Viktor Juscsenko ukrán elnök viszont, szintén még csütörtökön, Julija Timosenko kormányfő "politikai populizmusára" adott válasznak minősítette a Gazprom fenyegetését. Egy ukrán kereskedelmi televíziónak nyilatkozva, arra kérdésre, hogy a Gazprom fenyegetése szerinte arra adott válasz-e, hogy a kormányfő kilátásba helyezte a gáz tranzitdíjának emelést, és ki akarja iktatni a közvetítőket, Juscsenko azt felelte: "Lényegében igen". - Ez a politikai szócséplés a gáztranzit feltételeinek megváltoztatásáról 30 százalékkal növeli az Ukrajnának szállított gáz árát - tette hozzá az ukrán elnök.
Timosenko miniszterelnök januárban közölte, hogy változtatni kíván az orosz-ukrán gázszállítási rendszeren, emelni akarja az orosz gáz tranzitdíját, és ki akarja iktatni a közvetítőket, mindenekelőtt a RosUkrEnergo céget.
A Gazprom közleménye szerint ez év eleje óta szerződésen felüli mennyiségeket szállítottak egyebek között Törökországnak, Görögországnak és Ukrajnának, más importforrásaik esetleges zavarainak pótlására. Az érintett országok közül egyedül Ukrajna nem fizetett a többletgázért, és adóssága nőttön nő - írták a Gazprom illetékesei. A 1,5 milliárd dolláros ukrán gázadósságból 500 millióval tartozik Ukrajna a januári szállítások miatt, a Gazprom szerint.
Az Ukrajnába irányuló orosz és közép-ázsiai gázexportot bonyolító, a Gazprom érdekeltségi körébe tartozó orosz-ukrán RosUkrEnergo cégnál még január végén azt közölték, hogy az adósságrendezésről megkezdődtek a tárgyalások, de nem vezettek eredményre.