Lakáspiac: keresett budai házak, eladhatatlan panelek
A múlt év végén mínusz 14,8 ponton állt a GKI-AL Holding-Ingatlan és Befektetés fővárosi ingatlanpiaci indexe, negyedévvel korábban mínusz 16,7 pontot mértek - közölte Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója.
A lakáspiaci index az átlaghoz képest jobban (-45-ről -25 pontra) javult, az elemzés a múlt évre 33 ezer, idénre 34-35 ezer lakás felépítését valószínűsíti. Az új lakások ára az idén várhatóan 7 százalékkal emelkedik a tavalyi 5 százalék után, a használt lakásoknál viszont 2,6 százalékos áremelkedés várható, a múlt évi 4,3 százalékot követően.
Akar László, a GKI Gazdaságkutató Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy most első alkalommal módosítottak a nyolcadik éve létező index számítási metodikáján. A lakáspiacon belül tovább "bontották" a fővárost, illetve a piaci szereplők mellett a lakosságot is megkérdezték. Emiatt a korábbi indexeket is korrigálták. A lakosság által múlt évben felvett lakáshitel 438 milliárd forint volt (aktuális árfolyamon), de az árfolyam hatástól "megtisztított" növekmény 529 milliárdot tett ki.
Túlkereslet a budai családi házak piaci szegmensben tapasztalható, egyensúlyban van a kereslet-kínálat a budai zöldövezetben, és a pesti belvárosban. A túlsó póluson viszont szinte eladhatatlanok a paneles lakások.
Az építési telkek árai 2007-ben átlagosan 5 százalékkal nőttek, de Budapesten 7,7 százalék, míg Pest megyében 6,2 százalék volt az emelkedés. Az idén mindkét területen 4 százalékos áremelkedés várható. Az építőanyagok árai viszont a múlt évi 6,9 százalék helyett várhatóan 7,2 százalékkal emelkednek 2008-ban.
Az AL-Holding az indexhez történő felméréssel egyidőben megvizsgálta a budapesti, 10 lakásosnál nagyobb projekteket. Múlt év végén valamivel több, mint 9 ezer lakás épült Budapesten. Ezek 60 százaléka a III., VIII., XI., XIII. és XIV. kerületben található. Mint Hunyady Attila, a csoport elnöke elmondta, évek óta 1.500 olyan lakás található a fővárosban, amelyek már megkapták a használatbavételi engedélyt, de még nem találtak gazdára.
Az irodapiaci index 2007. december végére (szeptember végéről) mínusz 17 pontról mínusz 19 pontra romlott. A kereskedelmi létesítmények piacán még nagyobb a pesszimizmus, itt mínusz 3-ról mínusz 12-re esett az index. A raktárpiaci rész index pedig mínusz 2 pontról romlott mínusz 9 pontra.
Hunyady Attila elmondta, hogy van egy olyan befektető csoport, amely egy-egy projekt meghirdetésekor lakásokat vásárol abban, majd építés közben, vagy annak végén - haszonnal - eladja azokat. A kérdést az indokolta, hogy Borsi László, a Lakásvásár Média Csoport elnöke kifigásolta a lakásértékesítés adójának ez év elejétől történt megváltoztatását. Megszűnt a lakásértékesítési kedvezmény, helyette a szerzést követő első 5 évben - csökkenő mértékkel - mindenképpen adózni kell eladáskor. E szabály a spekulatív lakásvásárlás ellen hat, de mint Hunyady Attila mondta, önmagában a megadóztatás nem kifogásolható, hiszen a részvény ügylet nyeresége is adóköteles. Borsi László ehhez annyit tett hozzá, hogy ő sem az adót önmagában, hanem annak mértékét kifogásolta, hiszen első évben a teljes haszon adóköteles (az adókulcs 25 százalék).