London: "kiszámíthatatlan következmények" láncolatát indíthat el Koszovó
"Zűrzavaros és kiszámíthatatlan" eseményláncolatot indíthat el Koszovó függetlenségének kikiáltása, fokozva Szerbia politikai és gazdasági instabilitását, áll a legnagyobb európai hitelminősítő Londonban kiadott elemzésében, amely nem az első borúlátó helyzetértékelés Koszovó kapcsán a londoni elemzői közösségben.
A Fitch Ratings szerint mind a koszovói függetlenség jogi megalapozottsága, mind a felügyeletet átvevő Európai Unió mandátuma "tisztázatlan", ezért Koszovó politikai és gazdasági jövője "kihívásokkal terhelt".
Az elemzés szerint a Koszovóból kiinduló destabilizáló hatás az egyik oka annak, hogy a Fitch magas fokú politikai kockázatot vett figyelembe, amikor 2005-ben "BB mínusz" szintű – vagyis mélyen a befektetésre ajánlott alapsáv alatti – hosszú futamú szuverén deviza- és beladósi kockázati osztályzatot adott Szerbiának. A hitelminősítő szerint kedvezőtlen forgatókönyvek megvalósulása esetén Szerbia "negatív kockázati besorolási lépésekre" számíthat.
A Fitch londoni elemzői úgy látják, hogy a koszovói függetlenség és annak vitatott elismerése többirányú kockázattal jár. Tovább szíthatja a nacionalista hangulatot Szerbiában, és jóllehet Boris Tadic, az EU-párti reformista jelölt nyerte az elnökválasztást, radikális párti, nacionalista ellenfele, Tomislav Nikolic "nyugtalanító arányú", 48 százaléknyi voksot kapott.
Az, hogy az EU-nak és Szerbiának nem sikerült egyezségre jutnia Koszovó jövőjéről, veszélybe sodorhatja a szerb EU-csatlakozás felé vezető folyamatot, a szerb kormánykoalíción belül a koszovói helyzet kezelésével és az EU-hoz fűződő viszonnyal kapcsolatban felmerült nézeteltérések pedig előrehozott választásokat eredményezhetnek, amelyek révén a radikális párt bekerülhet a kormányba, áll a Fitch Ratings londoni elemzésében.
Hasonló aggályokat fogalmaztak meg Koszovó kapcsán más nagy londoni házak is. A Standard & Poor's hitelminősítő a koszovói függetlenség kinyilvánítása után kiadott elemzésében szintén arra a következtetésre jutott, hogy a fejlemény növeli a politikai feszültségek erősödésének lehetőségét az egy évnél is rövidebb ideje kormányzó szerb koalíción belül, ami előrehozott választásokhoz vezethet az idén, bizonytalanságot teremtve a jövőbeni gazdaságpolitikával kapcsolatban.
Ha a koszovói függetlenségre adott szerb válasz ellenséges viszonyhoz vezet az EU-val, és emiatt elenyészik az uniós csatlakozás kilátása, gyorsan nyomás alá kerülhet Szerbia adóskockázati besorolása az S&P szerint. A szerb szuverén adósosztályzat ennél a cégnél is "BB mínusz".
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlege a felzárkózó térségről összeállított gazdasági-politikai helyzetértékeléseinek egyik legutóbbi kiadásában azt írta: a koszovói függetlenség ügye valószínűleg hosszú távon uralni fogja a szerbiai politikát, lassítva a szerb EU-csatlakozási folyamatot. Ezért a londoni cég szakértői szerint valószínűtlen, hogy Szerbia 2016 előtt csatlakozhat az unióhoz.
A Fitch Ratings londoni elemzése szerint ugyanakkor Szerbia hitelképességi erősségei közé tartozik a viszonylag magas színvonalú emberi tőke, és az egy főre jutó éves jövedelem. Ez a hitelminősítő becslése szerint – piaciárfolyamon számolva – tavaly 5760 dollár volt, vagyis jócskán meghaladta a "BB" sávba sorolt szuverén adósok 3190 dolláros jövedelmi középértékét.
A szerb gazdasági növekedés üteme tavaly a Fitch becslése szerint elérte a 7,3 százalékot. Szerbia eddig elismerte és törlesztette a Koszovóhoz kötődő 1,25 milliárd dollárnyi – aGDP-érték 3 százalékát kitevő, 1999 előtt felhalmozódott – közadósság-hányadot. Koszovó elszakadása így csökkentheti a szerb államadósságot, amely a Fitch számításai szerint a GDP-érték 31 százaléka volt 2007 végén, áll az elemzésben.
A hitelminősítő szerint a jelentős besorolási gyengeségek közé tartozik ugyanakkor a jelentős szerb folyómérleg-hiány, amely tavaly a Fitch Ratings becslése alapján a GDP 16,8 százaléka körül volt.
Ha Szerbia hátat fordít az EU-nak, az valószínűleg kedvezőtlen hatással lenne a közvetlen külföldi befektetésekre és egyéb tőkebeáramlásokra, növelve a külső finanszírozási kockázatokat, áll a Fitch londoni elemzésében. A hitelminősítő szerint a koszovói helyzet kezelési módja elmérgesítheti a Nyugat és Oroszország viszonyát, és olyan precedenst teremthet, amelynek kedvezőtlen következményei lehetnek más országokban is. A koszovói példa destabilizáló hatással járhat, illetve alááshatja az újraegyesítési kísérleteket Grúzia és Moldova szakadár térségeiben, és a boszniai szerb államalakulat is felvetheti elszakadását.
Feszültségek támadhatnak emellett Macedóniában is a helyi albán és macedón nemzetiség között, áll a Fitch londoni helyzetértékelésében.