Szerbia: "az országok határai nincsenek biztonságban"

2 perc

2008.02.19. 06:24

Borisz Tadics szerb elnök azt kérte hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy a testület lépjen fel Koszovó frissen kikiáltott függetlensége ellen, mivel az - érvelése szerint - ellentétes a Szerbiára vonatkozó korábbi ENSZ-határozatokkal.

© AP
A BT orosz kérésre tartott rendkívüli ülést a Szerbiából kivált terület ügyében. Ez már a második ilyen tanácskozás, az előző, vasárnapi ülés eredménytelenül zárult. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár arról számolt be: a világszervezet elérte a békés konszolidációt és a működő önkormányzat létrejöttét Koszovóban, ahol már öt sikeres választást rendeztek.

A szerb elnök szerint a tartomány függetlenségének kikiáltása ellentétes a nemzetközi joggal, az igazság eltiprását és az igazságtalanság trónra emelését jelenti. Tadics szerint ha a BT semmit nem tesz Koszovó kiválásának megakadályozására, ez üzenet arról, hogy egyetlen ország szuverenitása és határai sincsenek biztonságban. Érvelése szerint az ENSZ alapokmánya rögzíti az államok szuverenitását és területi épségét, amely elvnek most a világszervezet hátat fordított.

A szerb elnök ugyanakkor megerősítette: Belgrád, amely a viták békés rendezését támogatja, nem alkalmaz erőszakot Koszovóval szemben.

Elismerések és visszahívások

Koszovó szuverenitását hétfőn elismerte a BT vétójoggal rendelkező öt tagja közül három, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország. Moszkva korábban egyértelmű állásfoglalást kért az ENSZ-főtitkártól Koszovó ügyében, Ban Ki Mun azonban a jelentések szerint egyelőre nem nyilvánított véleményt.

Hétfőn este vált ismertté, hogy George Bush amerikai elnök Fatmir Sejdiu koszovói elnöknek küldött levélben köszöntötte a független és szuverén államot. A Fehér Ház közlése szerint Bush az amerikai nép nevében gratulált az elnöknek és Koszovó népének ahhoz, hogy megtették ezt a fontos lépést országuk demokratikus és nemzeti fejlődésében. Az amerikai elnök hangsúlyozta, hogy Amerika és Koszovó népét mély és őszinte barátság fűzi össze, amely szorosabbá vált az utóbbi kilenc évben, a koszovói háború vége óta.

A Beta szerb hírügynökség bejelentése szerint Szerbia hétfőn visszahívta nagyköveteit mindazon államokból, amelyek már elismerték a koszovói függetlenséget.

A szerb parlament is határozott

A szerb törvényhozás rendkívüli ülésén megjelent mind a 225 képviselő támogatta szavazatával a belgrádi kormány határozatát, amely "semmisnek és meg nem történtnek" nyilvánította a pristinai parlament vasárnap közfelkiáltással meghozott döntését Koszovó Szerbiától való elszakadásáról. A belgrádi parlament által jóváhagyott határozat szerint Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása "sérti a Szerb Köztársaság szuverenitását és területi integritását".