Gyurcsány: a népszavazás döntései károsak

2 perc

2008.03.17. 11:53

Gyurcsány Ferenc szerint bármennyire igaza van a kormánynak abban, amit képvisel, figyelmeztető jel, hogy ebben sokan nem osztoznak vele az országban, ugyanakkor, mint mondta, nemcsak nekik, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kellene tartania.

A miniszterelnök a "Tanulságokról" című napirend előtti felszólalásában hétfőn a parlamentben úgy fogalmazott: a népszavazás után fel kell tenni a kérdést, hogy helyes-e az irány, illetve képes-e a kormány az ország többségét magával vinni. Hangsúlyozta: önfeladás lenne, ha a választott utat feladná, mert ebben hisz, ezért ehhez ajánl partnerséget.

Gyurcsány Ferenc szerint a nemcsak a kormányoldalnak, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kell tartania. Véleménye szerint ugyanis a népszavazás eredménye - ami messze túlmutat a következő választási cikluson - a rendszerváltozás óta eltelt időszak legellentmondásosabb és sok tekintetben legkárosabb döntése, amit azonban el kell fogadni. A kérdés csak az, hogy ez mennyibe kerül? - tette hozzá.

Gyurcsány Ferenc cáfolta, hogy politikai indokok állnak a Magyar Villamos Művek (MVM) személyi, szabályozási és szerkezeti átalakítása mögött. Erről a miniszterelnök hétfőn napirend előtt beszélt az Országgyűlésben.

"Bonyolult politikai összefüggéseket sejtenek elemzők. Ki kell őket ábrándítsam, ebben az ügyben a kormányra vagy rám személy szerint nyomás nem nehezedett" - fogalmazott a politikus.

Hozzátette: újraolvasták a figyelmeztető jelzéseket, és azt látták, hogy igazuk van. Gyurcsány Ferenc a Magyar Energia Hivatal, a Versenyhivatal és a Magyar Nemzeti Bank elemzéseit említette.

A kormányfő azt mondta, 2008 elejére világossá vált, hogy az MVM-nek "túlereje és túlhatalma lett, egy versenytárs nélküli, sok tekintetben monopolisztikusan működő szereplő".

Gyurcsány Ferenc az elemzésekre hivatkozva úgy vélte, a viszonylag magas magyarországi infláció egyik oka, hogy indokolatlanul és igazolhatatlanul magas árak vannak az energiaszektorban, és ennek nemcsak a nemzetközi piaci helyzet, hanem az MVM túlhatalma is az oka.

A miniszterelnök szerint ahhoz, hogy ne fizessünk az indokoltnál magasabb árakat, több dolog kell: erősebb állami szabályozás, nagyobb verseny és e kettőt támogató új szerkezeti és szabályozási döntések.

Szervezeti, szabályozási változásoknak kell jönniük, és ezekhez a személyi változások csak bevezetőt jelentik - fűzte hozzá.

Úgy vélte, hogy a változások következtében holnaptól nem lesz olcsóbb az áram, de azt jelentheti, hogy az új környezetben nem kell egy fillérrel sem többet költeni, mint ami feltétlenül szükséges, mert egy komoly verseny csak a minimális szinten engedi a vállalati érdekeket érvényesíteni.

Daróczi Dávid kormányszóvivő március 11-én jelentette be, hogy a miniszterelnök utasította a pénzügyminisztert, haladéktalanul tegyen lépéseket a villamosenergia-piacon tapasztalható monopolisztikus helyzet felszámolására. A döntés azt is jelenti, hogy távozik az MVM vezérigazgatója.