Bush: az amerikai kormány igenis "határozottan" intézkedett eddig
Az amerikai kormány igenis "határozottan és céltudatosan" intézkedett eddig a "nem elsőrendű válság" leküzdése végett, pontosan úgy, ahogyan megkövetelik a mostani "feszültségek", és ezentúl is megtesz minden szükségeset a már elfogadott, 168 milliárd dolláros társasági és személyi jövedelemadó-csökkentésen kívül és felül. Azonban vigyázni kell, nehogy az állami beavatkozás csak rontson a helyzeten, mondta George W. Bush amerikai elnök egy Floridában elhangzott beszédében.
A kormánynak nem szabad túlreagálnia a dolgokat, amikor megpróbálja "javítgatni" a gazdaságot. Az esetleges további intézkedésekkel vigyázni kell arra, hogy a gazdaság hosszú távú egészsége ne sérüljön, fejtegette az elnök. Úgy vélte, hogy a bajok egyik oka a lakóingatlan-piaci túlkínálat, és eltart egy darabig, amíg az felszívódik. Hosszú távon az amerikaiaknak bízniuk kell gazdaságunkban – mondta az elnök.
Előzőleg össztüzet zúdított Bush elnökre a demokrata párti elnökjelöltségért vetélkedő Barack Obama és Hillary Clinton hétfőn: mindketten az elnök tétlenségét hibáztatták a recesszióért.
Barack Obama illinois-i szenátor a pennsylvaniai Monacában egy kampánygyűlésen követelte: a kormány az elfogadott gazdaságösztönző csomagot még idén egészítse ki a középosztálynak nyújtandó adócsökkentési programmal. A gazdaság romokban van – vélte Obama, aki szerint az amerikai gazdaság zsugorodik, recesszió felé tart. Valószínűleg már benne is vagyunk a recesszióban – jelentette ki.
Obama azt mondta: a jelenlegi gondot nem az okozza, hogy a gazdagok nem kaptak elég adócsökkentést, a baj az, hogy az átlag amerikaiaknak nincs elegendő vásárlóerejük. Hangsúlyozta: fontos, hogy a kongresszus, a Fehér Ház és a Fed egymással összhangban cselekedjen. Bírálta az elnököt, amiért az a napokban arról beszélt, hogy időt kell hagyni a gazdaságélénkítő csomagnak, amíg hat. A szenátor szerint a Fednek már nem sok puskapora maradt, és sürgősen lépni kell.
Hillary Clinton New York-i szenátor Washingtonban újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy Bush nem játszik vezető szerepet a gazdasági problémák orvoslásában. Szerinte a gazdaság feszült, bizonytalan állapotban van, és mielőbbi cselekvés szükséges. Szerinte sem a csak a Wall Streettel, hanem – amint mondta – "a mindennapi élettel" kellene törődni. Obama a maga részéről szélesebb összefüggést talált: azt magyarázta, hogy helyre kell állítani a nyilvánosság bizalmát a piacok iránt, mert most amerikaiak millió aggódnak a munkahelyük, az otthonuk és a pénzügyi jövőjük miatt.
Clinton telefonon beszélt Henry Paulson pénzügyminiszterrel, valamint a Fed vezetőivel, akikkel a piaci bizalomerősítő intézkedésekről egyeztetett. A szenátor asszony azt mondta, nem bírálja a Fedet sem a Bear Stearns befektetési bank felvásárlásának támogatása, sem a leszámítolási kamat negyedpontos csökkentése miatt.