Kovács Árpád: nem hasznosulnak kellően a gazdaságélénkítő források
A szociális, védelmi, jóléti és igazgatási kiadások merevségére hívta fel egyebek között a figyelmet Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke az államháztartás ellenőrzésének aktuális kérdéseiről rendezett konferencián csütörtökön.
Hangsúlyozta, hogy az EU-tagországok és Magyarország mutatóit összehasonlítva látszik, hogy minden erőfeszítés ellenére az országok nagyjából a GDP azonos hányadát, 10-13 százalékát, fordítják ezekre a kiadásokra. Magyarország sem lóg ki a sorból, az egészségügyi kiadásokat tekintve inkább az alsó harmadba tartozik, míg az állami támogatások, és a gazdaságfejlesztésre fordított összegek arányát tekintve megelőzi az átlagot. A probléma a költségvetés egynegyedét is elérő, gazdaságélénkítésre fordított összegek hasznosulásával van, amit Kovács Árpád szerint a kooperáción alapuló társadalmi koordináció hiánya okoz.
A jó kormányzás feltételei között említette az ÁSZ elnöke az átlátható működést, az elszámoltathatóságot, illetve a konszenzusra törekvést és a kooperációs képességet. Az már bebizonyosodott, hogy sem a kizárólag üzleti alapokon nyugvó, sem a felülről vezérelt agresszív társadalmi koordináció nem lehet eredményes – mutatott rá. Kovács Árpád szerint egy konszenzuson alapuló kormányzás esetén azonban megváltozik az állami számvevőszékek szerepe is, az ellenőrzéssel szemben elsődlegessé válik az optimális kormányzati megoldások elősegítése, "kikényszerítése".
Kovács Árpád szorgalmazta azt is, hogy a jelenleg statikus ellenőrzések hosszabb, előremutató időtávra vonatkozzanak, az ellenőrzések eredményének "dinamikája" legyen.
Karácsony Imréné, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára az adó- és vámellenőrzések aktuális kérdéseivel foglalkozott. Elmondta, hogy az adóhatóság által végzett ellenőrzések egyik fő célja az ügyfelek jogkövető magatartásának erősítése. Feladataihoz az APEH "fogakat" is kapott, aminek eredményességét mutatja, hogy az idei bevallások szerint a mintegy 130 ezer veszteséges egyéni vállalkozóból csak 2500-zan foglaltak úgy állást, hogy nem fizetik be a minimálisan elvárható jövedelem utáni adót, vállalva ezzel az APEH ellenőrzését.
Az APEH által az idén ellenőrzött fő tevékenységi körök közé sorolta a kereskedelem-vendéglátást, a húsipar-baromfifeldolgozást, a teljes gabona vertikumot, és az e-kereskedelemben részt vevők számlaadási kötelezettségének teljesítését.