Néhány óra alatt magukhoz ragadhatnák a világuralmat a terroristák

2 perc

2008.04.10. 13:43

Csak azért nem ragadták még magukhoz a cyberterroristák a világ országainak villamosenergia-hálózatát, mert nem érdekelte őket a lehetőség vagy nem fizették meg őket eléggé - szűrhető le a konklúzió Ira Winkler amerikai biztonságtechnikai szakértő nemrégi előadásából. Saját tesztje alapján egy áramszolgáltató rendszerét egy nap alatt teljesen ki lehet sajátítani.


Ira Winkler
Winkler és társai egy meg nem nevezett villamosenergia-szolgáltató cég kérésére végeztek penetration testinget, azaz egy szimulált, a rendszer gyengeségeit feltáró hackelési kísérletet. A szakértőknek kevesebb mint 24 órájukba került a cég egyes számítógépei fölött átvenni az irányítást, amelyhez nemcsak a gépek böngészőit kellett megkaparintaniuk, hanem úgynevezett social engineering megoldásokat is alkalmazniuk kellett (amelyek során a hackerek magukat másnak kiadva kérnek el jelszavakat vagy a hackeléshez használható technikai adatokat személyesen vagy telefonon keresztül).

A szakértő elmondása szerint az akciót a szolgáltató cég pár órával a törés után lefújta, annyira megrémült a rendszerében található biztonsági rés méretétől. Winkler szerint a probléma a teljes energiaszolgáltató ágazatban megtalálható. A cégek által használt felügyelő, irányító és adatgyűjtő SCADA-hálózatokat ugyanis az internet elterjedése előtt építették, a kezdetben zárt rendszereket pedig bár kibővítették intranetes és internetes megoldásokkal, a keletkező biztonsági réseket nem fedték be. A cégek egyes számítógépei nemcsak a SCADA-hoz, hanem az internethez és egyes üzleti szerverekhez is hozzáférhetnek, így egy pontosan célzott internetes támadással teljesen "el lehet téríteni" az irányító rendszereket. Winkler társaival a cég dolgozóinak e-mail címeit gyűjtötte be, majd elküldött nekik egy levelet, amelyben egy weboldal címét ajánlották nekik (a link elméletileg a cég juttatásainak csökkentésével kapcsolatos megszorításokról szólt) - a linkre kattintva az alkalmazottak a Winklerék által fenntartott weboldalra jutottak, ahonnan olyan programot töltöttek le akaratukon kívül, amellyel percek alatt át lehetett venni gépeik felett az uralmat.

A SCADA-rendszerek születésüktől kezdve bizonytalanok, mivel standard, boltokból beszerezhető alkatrészekből összeállított hardverből és módosítatlan operációs rendszereken futó szoftverekből állnak, így gyakorlatilag kevés olyan biztonsági rés van, amiken keresztül ne lehetne ezeket a gépeket megtörni, mondja Winkler. A cégek ráadásul - érthetően - nem akarják megszakítani szolgáltatásaikat megszakítani azzal, hogy a biztonsági réseket befoltozzák, így tovább növelik a támadhatóság esélyét. Winkler hangsúlyozza, nem okoz gondot publikusan beszélnie erről, ugyanis a hackerek pontosan ismerik az érintett cégrendszerek belső felépítését, nem hívja fel jobban a figyelmet a biztonsági rések meglétére.