Világvége: mégis elronthatjuk a Földet?
Ha nem a természetes okok vetnek véget az emberi civilizációnak, akkor van még egy lehetősége a biofegyvereket bevető halálváró kultuszoknak, a részecskegyorsítóknak vagy az egyre riasztóbb depresszióhullámnak is - a Discover magazin szerint.
Biotechnológia: szupergyom, szuperkártevő, személyre szabott vírusok
Extrém esetben ide is vezethet a fajkeresztezés © AP |
Ha nem a láncreakció tarolja le a bolygót, akkor a részecskék eszik meg
Az LHC beindításához közeledve egyre hangosabbak azok a vélemények, amelyek szerint a részecskegyorsítókkal végzett elkövetkező kísérletek gyakorlatilag elpusztítják a világot. Attól, hogy a világot elpusztító láncreakcióhoz vezetnek a kísérletek, a higgadt fejjel gondolkodó professzorok is tartanak, aggodalmaik azonban akkor váltak publikussá, amikor a londoni kiadású Sunday Times azt kezdte el fejtegetni, hogy a Long Island-re telepített RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) a teljes bolygót felfalni képes szubatomikus fekete luykat hozhat létre. Egy másik elképzelés szerint olyan különleges, strangeletnek nevezett anyagcsomók is létrejöhetnek, amelyek elpusztítanának mindenféle normális anyagot, amivel csak találkoznak. A laboratórium által válaszképpen összehozott panelbeszélgetés során mindkét lehetőséget cáfolták.
Nanotechnológia: ez is felfalná a Földet
Tömeges depresszió
Hiába javult az emberek fizikai állapota az elmúlt században szerte a világon, a mentális egészséggel kapcsolatos vizsgálatok egyre rosszabb eredményt mutatnak. A WHO felmérése szerint a világon körülbelül 500 millióan szenvednek valamilyen pszichológiai betegségben: 2020-ra várhatóan a depresszió lesz a halál és a teljesítménycsökkenés második vezető oka a szívrendszeri megbetegedések után. A hosszabbodó élettartam csak súlyosbíthatja a lelki válságokat, az embereknek ugyanis több idejük lesz megtapasztalni az egyedüllétet és az öregkort. Gregory Stock, a Los Angeles-i University of California biofizikusa szerint az orvostudomány jóvoltából az emberek hamarosan 200 évig is elélhetnek. Ha ez valósággá válik, annak felmérhetetlen társadalmi és pszichológiai hatása lehet - nem tudni, hogy 200, vagy akár csak 100 évnyi inger milyen szinten tudja túltölteni az emberi agyat és az milyen mentális vagy érzelmi problémákhoz vezethet. A trend, amely szerint pszichoaktív drogokkal lehetne ellensúlyozni a mentális állapotot, felmérhetetlen, a kutatóknak nincs rálátásuk a gyógyszerek hosszú távú hatására.
És mi a helyzet a robotokkal?
Robotkutya már van, mesterséges kutyaintelligencia még nincs © AP |