Állampapírra cserélné a rossz banki portfoliókat a Bank of England

1 perc

2008.04.17. 07:43

Fedezeti cserével próbálná segíteni a bedugult nagybani és kiskereskedelmi hitelpiacot a Bank of England.

A még csak vázlatosan ismert tervek alapján a brit jegybank - határozottan korlátozott időre - lehetővé tenné a kereskedelmi bankoknak, hogy lakossági jelzálogkötelezettség-fedezetű pénzpiaci eszközeiket kormánykötvényre cseréljék. A tervezett intézkedés mögött - amelyről előzetesen a Financial Times és a BBC közölt egyelőre részletek nélküli értesüléseket - az a meggondolás áll, hogy állampapír-fedezet birtokában a kereskedelmi bankok könnyebben tudnának bankközi finanszírozáshoz jutni, illetve ilyet más bankoknak nyújtani, és ezáltal a lakossági hitelezés is könnyebbé válna.

A brit kormány állítólag hangsúlyozottan nem tekinti a tervezett intézkedést a bankszektor költségvetési forrásokból történő kisegítésének, és ragaszkodik olyan megoldáshoz, amelynek alapján az adófizetőket nem éri veszteség.

A kiskereskedelmi jelzálog-kölcsönzéssel foglalkozó brit pénzintézetek egymás után vonják vissza a lakossági piacról jelzálogtermékeiket, illetve emelik a lakóingatlan-kölcsönök kamatait, annak ellenére, hogy a Bank of England pénzügypolitikai enyhítésbe kezdett.

A nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult válság miatt a befektetési bankoknak komoly veszteségeket kell leírniuk az ilyen kötelezettségeket is tartalmazó, kockázatterítés céljából értékpapírosított és világszerte árult pénzpiaci termékportfolióikban, amelyek a fedezetként beemelt subprime kötelezettségek tömeges nem teljesítővé válása miatt gyakorlatilag elértéktelenedtek.

Emiatt a bankközi likviditáspiac is szinte kiapadt, a bankok ugyanis egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja e befektetési termékek értékvesztése, és a bizalomhiány miatt visszatartott nagybani likviditás jelentősen emeli a finanszírozási költségeket.

    A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - minap Londonban közzétett féléves globális bankszektor-jelentése szerint a jelenlegi hitelpiaci világválság azért kirívó a korábbiakhoz képest, mert ezúttal a világgazdaság legerősebb bankrendszerei gyengültek, a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósi kör nem teljesítő kötelezettségei nyomán kirobbant likviditási válság ugyanis főleg az amerikai és a svájci bankrendszert rendítette meg.