Kamatemelést valószínűsít a piac

1 perc

2008.05.25. 07:27

Kamatdöntő ülést tart a jegybank monetáris tanácsa hétfőn, az elemzők jelentős többsége a jelenlegi 8,25 százalékos alapkamat 25 bázispontos emelését várja. A tanács áprilisban 0,25 százalékponttal szigorított, a döntést 7:4 arányban hozták meg. Március óta az alapkamat 0,75 százalékponttal nőtt.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Az elmúlt napokban megjelent Reuters felmérések szerint a budapesti elemzők közül 17-en 0,25 százalékpontos kamatemelést várnak, nyolc elemző változatlan kamatszintre szavaz. A devizakereskedők között többségben vannak a kamattartásra voksolók, az állampapír kereskedők viszont kismértékű kamatemelést prognosztizálnak. Nyolc londoni befektetési ház 25 bázispontos kamatemelési választ adott, változatlan kamatra egy ház számít.

Kissé távolabbra tekintve, az elemzők többsége szerint a mostani kamatemelés az utolsó lesz, s még ebben az évben megkezdődhet a kamatcsökkentési periódus. A szakértők között nincs egyetértés annak megítélésében, hogy a forint erősödése 243-245/eurós szintre miként befolyásolhatja a tanács döntését. Többen gondolják úgy, hogy a változatlan kamat árthatna az Magyar Nemzeti Bank frissen megerősödött hitelességének, mert azt sugallhatná, hogy a jegybank reagál a rövid távú árfolyammozgásokra és meg szeretné akadályozni a forint erősödését annak ellenére, hogy márciusban a forint szabad lebegtetésére tért át.

A monetáris tanács döntésének másik bizonytalansági tényezője a hétfőn megjelenő új inflációs jelentésben foglalt fogyasztói árprognózis. (Ebben még az áprilisi 250 forintos euró árfolyammal számol a jegybank stábja, betartva az előírt szabályokat.) Az MNB februárban 2008-ra 5,9 százalékos, 2009-re 3,6 százalékos inflációs prognózist adott meg. Az elemzők szerint a jegybank ezeket a mutatókat kénytelen lesz emelni: 2008-ra 6,2 százalékra, 2009-re pedig 3,9 százalékra. A kérdés az, hogy a világszerte felívelő olaj és élelmiszerárakat féken lehet-e tartani Magyarországon kamatemeléssel, vagy sem.