Zöldebb koncertek: szelídülnek a rockzenészek?

1 perc

2008.05.29. 10:25

A környezetszennyezéshez alaposan hozzájárulnak a befutott zenészek és együttesek monstre koncertturnéi is. Egyes szervezők és stadionok azonban egyre hangsúlyosabban próbálnak megoldást találni az egyre súlyosabb problémára, írja az Economist.com.


Live Earth
A 2007. június 7-én megrendezett Live Earth a világ tizenegy pontján egyszerre megrendezett zenei fesztivál volt, amely az éghajlatváltozásra és a tudatos környezetvédelemre hívta fel a figyelmet. A rendezvény mögött olyan nevek sorakoztak fel, mint Al Gore, az Alliance for Climate Protection, az Earthlab vagy az MSN.
A National Geographic's Green Guide adatai szerint egy átlagos stadionkoncert 500-1000 tonna szén-dioxidot bocsát a levegőbe, amely 25-50-szer több annál, mint amennyit egy átlagos amerikai állampolgár produkál egy év leforgása alatt. Ezt az értéket számos járulékos tényező növelheti: a környezetvédő koncertturnékat támogató érdekvédelmi csoport, a Reverb becslései szerint például csak a koncertlátogatók utazásai megnégyszerezhetik egy koncert széndioxid-kibocsátását. Ennek ellenére a koncertturnék egyre hosszabbak, a rajongók ugyanis egyre több zeneszámot töltenek le (legálisan és illegálisan egyaránt), már teljes albumokért sem fizetnek, csak kedvenc számaikért, így a zenekaroknak is muszáj valahol behozniuk az eladásokból kiesett összeget.

Egyes koncertszervezők azonban már elkezdtek határozott lépéseket tenni a környezetkímélő megoldások felé. Az amerikai Lollapalooza vagy a brit Glastonbury fesztiválokon már bioüzemanyaggal működő generátorokat használnak, a montreali Osheaga Festival szervezői pedig a Hydro-Québec energiacéget kérték fel arra, hogy geotermikus energiával táplálhassák a rendezvényt. (Enyhébb példának számít ezekhez képest az, hogy számos európai fesztivál már több éve alkalmazza a szelektív hulladékgyűjtést, illetve a műanyaghulladékok visszaváltási gyakorlatát.)

Több forrás elismerően beszél a Radiohead koncertgyakorlatáról, amely szerint a banda nemcsak tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető helyszíneken lép fel, hanem a turnébuszokat is bioüzemanyaggal működtetik, repülőket sem használnak a szállítmányozáshoz.