Kelet-Európa eddig megúszta az olajsokkot
Az erős nemzeti valuták egyelőre megvédték a közép-kelet-európai országokat az olaj erőteljes drágulásának negatív hatásaitól, kérdés azonban, hogy meddig – áll a Reuters elemzésében.
Mivel az infláció rekord magasságokba szökött Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon, a központi bankok kamatot emeltek, ami viszont – a kedvező gazdasági növekedéssel párosulva – arra indította a befektetőket, hogy koronába, zlotyba és forintba fektessék a pénzüket.
A három ország nemzeti valutája egyrészt abból profitált, hogy az euró árfolyama az év eleje óta 6 százalékkal emelkedett a dollárhoz képest, de maguk is erősödtek az euróval és a dollárral szemben: a forint 5,89 százalékkal, a zloty 6,61 százalékkal, a cseh korona 9,08 százalékkal. A dollár esetében még nagyobb mértékű volt az erősödés: a forintnál 11,59, a zlotynál 12,28, a cseh koronánál 14,65 százalék.
A közép-kelet-európai térségben nőtt ugyan az általános árszínvonal a nagyobb bérkiáramlás, illetve a központi áremelések miatt, az olaj drágulásának hatása nem szembetűnő – mondják az elemzők.
A helyzet azonban nem ennyire rózsás, mert az igaz, hogy a benzin drágulása visszafogott volt ezekben az országokban, de a dízel követte a nemzetközi ártrendet. Emiatt számos országban – köztük Magyarországon is – a fuvarozók az áremelkedést ellensúlyozó intézkedéseket sürgetnek kormányaiknál.
A Reuters elemzése arra is kitér, hogy bár az erős valuták eddig megkímélték a kelet-európai országokat az olajválságtól, ott van még az élelmiszerek jelentős drágulása, ami igencsak aggasztja a fogyasztókat, ezért az elemzők szerint az olaj drágulásának e másodlagos hatása már óvatosságra int a túlzott várakozásokkal kapcsolatban.