Véget értek az MNB kamatemelései

6 perc

2008.07.18. 10:32

A forint rekordokat döntő erősödése nyomán a Reuters júliusi felmérésében megkérdezett elemzők szerint véget értek a Magyar Nemzeti Bank kamatemelései és hétfői ülésén a bank változatlanul hagyja az alapkamatot. Csaknem egyöntetű vélemény, hogy a következő lépés már kamatcsökkentés lesz. Az elemzői konszenzus szerint idén némileg még tovább erősödhet a forint az euróval szemben, az év végén azonban már pár százalékkal gyengébb lesz a mostani rekordszinteknél. Londoni és hazai elemzők hasonlóan nyilatkoztak.

Az utóbbi időszakban havonta változott jelentősen az elemzők értékelése a magyar kilátásokról. Májusban a szigorító ciklust lezáró kamatemelésre számítottak, júniusban már még két emelést prognosztizált a többség. Miután a várt júniusi emelés meglepetésre elmaradt, a júliusi felmérésben már szinte eltűntek a kamatemelési várakozások. A hétfőn következő kamatülésre előrejelzést adó 23 elemző egyöntetű véleménye szerint 8,5 százalék marad az alapkamat. Arra a kérdésre, hány szigorító lépést tartalmaz még a kamatemelő ciklus, csak négy elemző válaszolta, hogy még egyet, ugyanakkor 16-an azt mondták, az MNB-alapkamat már elérte a csúcsot.

Az első kamatcsökkentés várt időpontját tíz elemző 2009-re tette, kilenc szakember véleménye szerint azonban ez már idén megtörténik. Egy hónapja még csak öt elemző várt kamatcsökkentést az év végére és a konszenzus az év végére 9 százalékra tette az alapkamat szintjét. A jelenlegi konszenzus szerint a kamat az év végéig 8,5 százalék marad.

Az előrejelzések e jelentős átrendeződését kommentálva ugyanakkor több elemző felhívta a figyelmet arra, hogy az alacsonyabb kamatvárakozásokat okozó tényezők változékonysága továbbra is kockázatokat hordoz. Alapvetően négy tényezőt említettek a változás okaként. A forint a legutóbbi kamatülés óta négy, az év eleje óta 9,5 százalékot erősödött, tandemben a zlotyval és a cseh koronával és ez csökkenti a korábban kamatemelési várakozásokat generáló inflációs nyomást a régióban. A júniusi ülés óta a világpiacon csökkent az olajár, a júniusi magyar adatok alapján pedig lehet, hogy belföldön lassulóban van az élelmiszerek inflációja. Az Európai Központi Bank ugyanakkor legutóbbi ülésén nem jelzett előre újabb kamatemeléseket, amelyek csökkenthetnék a régió hozamelőnyét.

„Ha tovább erősödik a forint és/vagy esik az olajár, már az év vége felé lehet (kamatot) csökkenteni, esetleg a novemberi inflációs jelentéssel (egyidőben),” mondta Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. „De óvatosságra van szükség, ezért kedvező esetben is lassú ütemü lehet a kamatcsökkentés.”

Az elemzők konszenzusa szerint 2009-ben 100-125 bázispontos csökkentésre kerülhet sor a jegybanki alapkamatban. (Egy hónapja 100 bázispontot vártak.)

Csökkentek az inflációs előrejelzések (Oldaltörés)


Az utóbbi hetek kedvező hírei nyomán sok hónap óta először csökkentek az inflációs előrejelzések, bár nem gátszakadásszerűen. Idén decemberre a konszenzus szerint a júniusi 6,7 százalékról 5,5 százalékra mérséklődik az infláció. Ez a konszenzusban 20 bázispontos csökkenést jelent. Ugyanennyivel lett alacsonyabb a felmérés leghosszabb távú előrejelzése, a 2010-es átlaginfláció, bár 3,2 százalékos értéke némileg még mindig meghaladja a kormány és az MNB 3 százalékos középtávú célját.

A forint erősödése jelentősen változtatott az árfolyam-előrejelzéseken is, de sok elemző habozik, hogy kivetíthetők-e a közelmult történései a távolabbi jövőbe. A hosszabb távú árfolyam-előrejelzések bizonytalanságot tükrözve széles sávban szóródnak. Az elemzői konszenzus szerint az euró elleni eddig rekordot jelentő 229,10-ről még némileg tovább erősödhet idén a forint, 225 körüli szintre. A jövő hónap végén azonban a konszenzus szerint már 235 körül lesz az árfolyam, az év végén és a jövő év végén pedig 240 körül.

Ezek a szintek néhány százalékkal meghaladják az egy hónapja várt árfolyamokat. Az árfolyampályát illetően azonban jelentősen megoszlanak a vélemények. Az augusztus végi árfolyamot illetően 11 forintos sávban, 229 és 235 közt szóródnak az előrejelzésel, az év végére már 27 forint ez a sáv, 223 és 250 közt, a jövő év végére pedig 35 forint (220 és 255 közt).

Miközben a szakemberek azt elemzik, mennyire tartós és fenntartható a régió fizetőeszközeinek idei jelentős erősödése, a piaci fejlemények olyan hosszú távú előrejelzésre is hatást gyakoroltak, mint a forint majdani euró elleni paritása az Európai Árfolyamrendszerbe (ERM-II.) való belépéskor. A konszenzus jelenleg 240 forint, ami 7,5 forinttal erősebb az egy hónapja, 10 forinttal a két hónapja és 20 forinttal az egy éve várt szinteknél.

Az ERM-II. belépést jelenleg 2011 környékére, az eddig vártnál egy évvel korábbra teszik az elemzők, az euró bevezetésének várt időpontja azonban továbbra is 2014.

Londoni elemzők sem várnak már kamatemelést (Oldaltörés)


Többségi véleménnyé vált a londoni elemzői közösségben is, hogy a forint meredek erősödése és a vártnál jobb legutóbbi inflációs adat véget vetett a magyar jegybank kamatemelési ciklusának. A Cityben az MNB Monetáris Tanácsának hétfői ülésére már senki nem vár kamatemelést, és megjelentek az első – igaz, távlati és óvatos – kamatcsökkentési jóslatok.

A Barclays Capital befektetési bank londoni elemzői pénteken azt jósolták, hogy az erős forint és a kedvező májusi bérkiáramlási adatok miatt hétfőn és az év további részében már nem várható kamatmódosítás. A ház 2009 első negyedére vár egy negyed százalékpontos kamatcsökkentést, és a másodikra egy további hasonló mértékűt, vagyis előrejelzése szerint a jövő év közepéig 8,00 százalékra süllyed az MNB alapkamata.

A Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői szintén azt mondták, hogy hétfőre semmiképpen nem várnak emelést, és szerintük a kamatciklus a jelenlegi 8,50 százalékon tetőzött is, "ahogy azt most már a piac is árazza". A ház szerint a következő kamatmódosítás csökkentés lesz, várhatóan 2009 első negyedének végén.

A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői pénteken úgy fogalmaztak: megnőtt annak a valószínűsége, hogy az MNB következő kamatmódosítása csökkentés lesz emelés helyett, a forint ereje és stabilizálódása a jelenlegi szinten valószínűtlenné teszi a további szigorítást. A cég éppen pénteken közölt havi felmérése azt mutatja, hogy meredeken nőttek a hosszú – vagyis erősödésre játszó – forintpozíciók az elmúlt egy hónapban a felzárkózó piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, amelyekben a forintkonstrukciók az eddigi alulsúlyozottság után immár felülsúlyozottá váltak.

Juliet Sampson, az HSBC bankcsoport londoni közép-európai közgazdásza ugyancsak azt mondta, hogy az MNB szigorítási ciklusa tetőzött, az idén semmilyen kamatmódosítás most már nem valószínű, és a következő év közepe felé lehetséges az első kamatcsökkentés, ha addigra az infláció kifullad.

A Merrill Lynch globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteki előrejelzése szerint az infláció kifulladása a forint ereje miatt mindenképpen várható. A cég londoni elemzői úgy számolnak, hogy a magyar gazdaságra jellemző átszűrődési ráta alapján egyedül a jelenlegi forinterősödés - ha konszolidálódik – 1,5-2 százalékponttal mérsékelheti az inflációs ütemet a következő 18 hónapban.

A Merrill Lynch számítási módszere szerint az árfolyam-átszűrődés az inflációba Magyarországon meglehetősen erős. A ház által használt ökonometriai modell azt mutatja, hogy a forintárfolyam-változások átszűrődési rátájának középértéke 0,41, vagyis a forint minden 1 százalékpontos árfolyammozgása szűrés nélkül számolva átlagosan 0,41 százalékpontos változást eredményez távlatosan a fogyasztói szintű árinflációban.

A Merrill Lynch becslése szerint a sokkszerű árfolyamváltozások hatásainak nagy része Magyarország esetében 6-9 hónapon belül érződik a fogyasztói árakban. A ház elemzői pénteki előrejelzésükben kiemelik, hogy a fogyasztói inflációs kosár szolgáltatási összetevőjének áremelkedése máris markánsan lassul: az év eleji 6-6,5 százalékos tizenkét havi ütemek után júniusban már csak 4,8 százalék volt, és a rövid távú trend arra mutat, hogy 3-6 hónapon belül 4 százalék környékére csökken tovább.

A Goldman Sachs befektetési csoport pénteki londoni előrejelzése szerint "a következő kamatemelési alkalom" az MNB számára augusztusban lesz, amikor megjelenik az új Inflációs Jelentés, de a GS londoni elemzői azt valószínűsítik, hogy a magyar jegybank akkor sem fog emelni, ha a forint megmarad a jelenlegi árfolyamszint körül.

A Goldman Sachs közölte, hogy módosította magyarországi kamat-előrejelzését – a cég eddig 9 százalékon tetőző MNB-kamatot várt –, és most már nem számít további pénzügypolitikai szigorításra. A ház elemzői hozzáteszik ugyanakkor, hogy szerintük a kamatcsökkentéshez is "viszonylag magasan van a léc": az MNB nem akarná veszélybe sodorni "frissen kivívott hitelességét", és a forint is most már stabilizálódni látszik. A Goldman Sachs ennek alapján rövid távon nem vár kamatcsökkentést, hacsak a forint nem erősödik 220-225 környékére. A GS jelenleg érvényes alapforgatókönyve éves távlatban valószínűsíti a 225 forintos euróárfolyam elérését.

A további szigorítással számoló kisebbségi csoportba tartozik a Deutsche Bank londoni közép-európai elemzője, Gillian Edgeworth, aki pénteken azt mondta: a következő három hónapra valószínűsít még egy negyed százalékpontos emelést a magas infláció miatt.

Jacqueline Madu, a Crédit Suisse bankcsoport londoni befektetési részlegének közép-európai elemzője szerint sem lehet kizárni egy további emelést. Hozzátette ugyanakkor: várakozása szerint, ha ez augusztusban vagy szeptemberben nem történik meg, akkor jó eséllyel végleg befejezettnek lesz tekinthető az MNB szigorítási ciklusa.