Német és osztrák lapok az OMV visszalépéséről
Az osztrákok kudarca Magyarországon, Az OMV feladja a Molért való harcot címekkel számoltak be a csütörtöki német üzleti és egyben politikai napilapok arról, hogy az osztrák olaj- és gázipari konszern visszalépett a Mol felvásárlásától. Az osztrák lapok is hasonlóan vélekedtek. A Die Presse pedig megjegyezte: ez nem az első kudarca az osztrák olajipari cégnek.
Jórészt az OMV vezetése a hibás azért, hogy az osztrák csoport visszakozott a Mol átvételének ügyében – írta a Die Presse csütörtökön. S ez már nem az első kudarca a vezetésnek, miután 2006-ban nem sikerült a fúzió az osztrák villamosipari társasággal (Verbund) sem igaz, az a hazai belpolitika ellenállásán bukott meg – szögezi le a lap.
Arra számíthatott az OMV vezetése, hogy Budapest ellenáll, és az sem kifogásolható, hogy a társaság – miután békés úton nem sikerült az ügyet előbbre vinni – keményebb módszerekhez folyamodott, hiszen a nemzetközi gazdaság világában nem karitatív szempontok érvényesülnek, hanem kőkemény a verseny, s egy ellenséges átvétel is lehet sikeres. Az előkészítés azonban több mint hiányos volt – írja a lap.
Mindamellett a lap megállapítja, hogy az akció végtére is nem a "pannon blokádtechnikán" bukott el, hanem az EU ellenállásán. Az OMV azonban ahelyett, hogy időben támogatást keresett volna Brüsszelben a magyarok olykor hajmeresztő módszerei ellen, még az EU versenyjogi aggályait sem tudta megfelelően eloszlatni. Márpedig, ha ezeket az aggályokat nem sikerül az OMV számára elfogadható áron tisztázni, akkor az egész ügyletre fordított kiadásokat eleve meg lehetett volna spórolni – olvasható a lapban.
A Der Standard is elsősorban azt emeli ki, hogy az ügy igen kínos Wolfgang Ruttersdorfer OMV vezér számára. A lap azt írja, hogy a bécsi üzemanyag kereskedők kizárólag magukra és a társaság profitjára gondoltak, a fogyasztókra azonban nem, míg Brüsszel éppen a fogyasztókra gondolva húzta keresztül az OMV számításait egy kvázi monopolizált közép-európai olajkonszern létrehozatalával kapcsolatban.
Német lapok
A legtekintélyesebb német üzleti lap, a Handelsblatt interjút közölt Wolfgang Ruttenstorferrel, az osztrák cég vezérigazgatójával, már a címben kiemelve: Ruttenstorf szerint a felvásárlás immár nem éri meg.
Az interjúban a vezérigazgató azt hangoztatta: az OMV fő célja a tervezett felvásárlással az volt, hogy egyesítsék a két vállalat finomítóinak kapacitásait. Szavai szerint az Európai Unión belüli verseny érvényesülésével kapcsolatos brüsszeli aggodalmaknak az osztrák cég azzal kívánta volna elejét venni, hogy a Molnak is részesedést kínál a finomítók egyesülésében. Az unió azonban jelezte, hogy nem fogadja el aggodalmainkat – jelentette ki Ruttenstorf, hozzáfűzve: "Ezért arra a következtetésre jutottunk, hogy nem éri meg továbbra is a felvásárlásra törekedni.
Arra a kérdésre, vajon megfelelően mérte-e fel a tervezett átvétellel kapcsolatos magyarországi ellenállást, a vezérigazgató azt válaszolta: "Az elmúlt nyáron tett felvásárlási ajánlat előtt öt éven keresztül baráti hangnemben tárgyaltunk egymással." Ennél alaposabban és jobban nem lehetett volna ezt előkészíteni – jelentette ki Ruttenstorf, hangoztatva: "Egyszerűen tudomásul kell vennünk, hogy a magyar fél nem fogadta el ajánlatunkat."
A vezérigazgató az interjúban megerősítette, hogy az OMV egyelőre nem kívánja eladni a Molban való 20 százalékos részesedését. Szavai szerint most mindenekelőtt átgondolják, hogy ezt a részvénycsomagot miként tudják a legjobban felhasználni. Közép-Európában az olaj- és a gázipar konszolidálódása még nem ért véget. A verseny erősödik, s további koncentrációhoz vezet. "Ebből kiindulva előnyös lehet, ha rendelkezünk ezzel a 20 százalékkal" – fogalmazott az OMV vezetője.
Részletes tudósításban számolt be az OMV visszalépéséről a Financial Times Deutschland is, kiemelve, hogy osztrák részről legfőbb okként a szigorú uniós feltételeket említették.